Bonifác

Jakou máte zkušenost s Linux Ubuntu 10.10 a celkově s Linuxem?

Před týdnem jsem si naistaloval poprvé v mém IT životě Linux. Jsem z něho nadšený a windows už skoro nespouštim, jenom kvůli některým programům. Bohužel mě u Ubuntu mrzí několik věcí. Dočet jsem se, že pro spouštění některých windows programů slouží program Wine. Když ale chci něco spusti vždycky mi to vyhodí hlášku: bulanci.exe' is not marked as executable. If this was downloaded or copied from an untrusted source, it may be dangerous to run. For more details, read about the executable bit. a nevím co s tím. Prosím poraďte. Máte nějaké oblíbené programy nebo vychytávky pro linux?
Doplňuji:
Nevím kde myslíte. V obouch OS požívaám firefox jinak v Ubuntu toho moc nepoužívám, mám ho teprve týden a spíše se se vším seznamuju. Jinak ve Windows jich používám mraky od softwaru na hudbu a video až po různé prográmky pro správu systému a samozřejmě hry.

Nejlepší odpověď
anonym

ubuntu používám nějaký ten rok na svém netbooku … takže na něm 90procent času používám programy Firefox, FreeMind editor myšlenkových map, kecálka Empathy, emailový klient občas grafický editor GIMP a Writer-calc-impress z balíku OpenOffice a na pozadí hraje internetové rádio skrz program Last.Fm …

programy i hry stahuji zásadně přes „Centrum softwaru pro Ubuntu“ … je to pomerne rozsahly katalog, instalace je dost jednoducha a hlavne jsou tam ověřené věci které fungují

tip: pokud chcete mít v Centru softwaru ještě rozsahlejší katalog softwaru, pak povolte nové zdroje, jak na to si přečtěte zde http://wiki.u­buntu.cz/P%C5%99i­d%C3%A1v%C3%A1n%C3%AD%20­zdroj%C5%AF

k wine jen tolik, aby vám fungoval musíte jej samozřejmě v centru softwaru vyhledat a nainstalovat … návod opět zde http://wiki.u­buntu.cz/Wine

Další odpovědi
mosoj

Jaké programy používáš ?

Omlouvám se špatně jsem se vymáčkl. Samozřejmě v tom Linuxu. Zajímá mě jaký soft mohu použít. Jenom s hraním bych to daleko nedotáhl.

Dupermaniac

S tím Wine jsem taky měl dost dlouho problém, ale tpělivost růže přináší a přišel jsem na to, že musíš na soubor, který chceš spustit kliknout pravým tlačítkem, dát vlastnosti, oprávnění a zaškrnout „Povolit spouštění souboru jako programu“. Jinak na Ubuntu moc programů není (nejhorší na tom je Skype, který mi nechce spolupracovat s mikrofonem). Jako jednu z nejlepších her hodnotím Hedgewars.