Avatar uživatele
Zlatý

Jakou mají pro člověka symboliku některé stromy?

Např. strom života, strom světa, případně jiné. Děkuji.

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Zlatý

http://czech.cri.cn/…

Strom má v sobě ukryto mnoho symbolik. Tím, jak stromy shazují listí a na jaře se znovu probouzejí k životu, nám dávají znát, že je to jen zdánlivá smrt a lze ji překonat, že to není poslední odpověď na naší cestě životem. V symbolice dřevěného kříže, na kterém zemřel Syn Boží Ježíš, je též vidět jak nás strom i v jiných podobách provází životem. Tento kříž byl prý z Černého Bezu. (A již brzy vám sdělím jedno veliké tajemství o tom, jak to prožíval tento strom a jeho bytost.)

Také při narození dítěte se s oblibou zasazoval strom, který ochraňoval nového človíčka a provázel ho životem i jeho osudem. Nejčastěji to byly jasany a lípy. Přírodní bytosti v těchto stromech mohli a mohou mnoha způsoby pomáhat, pokud člověk neztratil cit a vnitřní kontakt s přírodou. Vše bylo a je stále podmíněno velkou pokorou člověka před Přírodními Zákony, které umožňují toto soužití a čerpání neviditelných sil z přírody. I Mohamed věděl, že každý potřebuje strom od kolébky až po rakev.

Jsou-li dnes lidé tolik pronásledováni nejistotou, strachem a bezradností, je to určitě zapříčiněno tím, že ztratili Víru v Boha, že ztratili úctu k přírodě, k jejím bytostem a také ke stromu, k tomuto prastarému symbolu života. Stromy nás chrání, léčí, živí a pomáhají udržovat při životě. "Kdo z nás by chtěl a mohl žít bez útěchy, krásy i podpory stromů?!"

Strom nám symbolizuje cestu vzhůru. Své větve v korunách vztyčuje k nebi ke vzdání díku za dary, které dostal. Přidejme se k nim a nechť i na dále strom připomíná všem symbol a cestu života.

Zdroj: http://hledani.gnosis9.net/vie w.php?cisloclanku=2006090015

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Zlatý

Strom je jedním z nejmocnějších symbolů lidstva.
Nejznámější podoby stromové symboliky:
Strom života,
který stojí ve středu ráje je symbolem dokonalé harmonie.
Strom světa
Jeho kořeny obrůstají zemi a větve sahají do nebes, a proto symbolizuje možný vzestup lidstva z přízemní hmotné říše k výlučným výšinám ducha.
Strom poznání
Tento dualistický symbol znázorňuje poznání dobra a zla.
Strom - žena
Navenek symbolizuje tento obrázek Matku Zemi, ženskou pečovatelskou podstatu. V hlubší rovině však vyjadřuje neviditelnou sílu, čekající v zemi na oplodnění mužskou energií větru, deště a slunce.
Strom - muž
Lidská hlava obrostlá listím. Někteří v něm vidí spojení s kultem plodnosti starého boha vegetace, mužského protipólu Velké matky.
V antice lidé věřili, že černý bez je zasvěcen Panovi, břečťan Bakchovi, magnólie Apollónovi a vavřín Dionýsovi. Pro buddhisty byl stromem poznání fíkovník. Pro taoismus broskvoň symbolizovala nesmrtelnost. Ve staré Číně byly chráněny stromy v blízkosti náhrobků a chrámů, protože v nich sídlili duchové mrtvých a bohů.

Zdroj: http://dreamworx.cz/book/strom y.html


Avatar uživatele
Zlatý
 

Diskuze k otázce

 

U otázky nebylo diskutováno.

 

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Příroda a životní prostředí

Zlatý Drap 788
Zlatý annas 588
Zlatý beer 515
Zlatý hanulka11 447
Zlatý mosoj 379
Zlatý www 358
Zlatý Kepler 279
Zlatý marci1 276
Zlatý gecco 235
Zlatý quentos 188

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.