Avatar uživatele
annas

Jakou má u nás historii školní vysvědčení?

Kdy se vydávalo?

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 4Pro koho je otázka zajímavá? kropitko, anonym, vagra, hanulka11 před 4118 dny Sledovat NahlásitNejlepší odpověď
Avatar uživatele
vagra

Historie vysvědčení, trvá pouhých 237 let,kdy Marie Terezie vydala Všeobecný školní řád.Při jeho zavádění do praxe, vyvstala potřeba hodnocení žáků-vysvědčení.
Dříve se nevydávalo v pololetí a na konci školního roku,ale až když absolventi,školu opouštěli.

Zdroj: Upraveno z V. Encyklopedie

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
hanulka11

Pokusme se nahlédnout za oponu času a podívat se, od kdy se začíná psát historie vysvědčení. Jaká vysvědčení dostávali například žáci na obecných a měšťanských školách v 19. století, v době, kdy české země byly součástí mnohonárodnostní rakouské monarchie, jaká si odnášeli domů v letech předmnichovské československé republiky a později v době nacistické okupace - v Protektorátu Čechy a Morava a také, jakou podobu má vysvědčení dnes?

Nejprve se zastavme u samotného pojmu vysvědčení: Pedagogický slovník jej pod heslem školní vysvědčení vymezuje jako úřední listinu, „…která jednotlivci osvědčuje, že v určitém čase navštěvoval určitou školu, a vyjadřuje, jak vyhověl jejím požadavkům. Kromě osobních dat obsahuje zpravidla hodnocení chování a prospěchu žáka a potvrzení o docházce do vyučování a do zájmových kroužků.“ 1

Historie vysvědčení je poměrně mladá; začíná se psát společně s vydáním Všeobecného školního řádu císařovnou Marií Terezií 6. prosince 1774. Jím byl položen základ modernímu vzdělávacímu systému, který je obecně vnímán jako zavedení povinné školní docházky. Zároveň s jeho uváděním do praxe vyvstala i potřeba klasifikace žáků, která umožňovala učitelům, aby mohli sledovat, jak probíranou učební látku žáci zvládají.

V době předcházející vydání Všeobecného školního řádu mělo hodnocení žáků na školách podobu volného posudku, který stávající učitel předával budoucímu učiteli žáka. Spíše než o vysvědčení můžeme hovořit o „osvědčení o studiu“, které studenti například dostávali po ukončení středoškolského studia, v případě, že hodlali dále studovat.

Zdroj: http://www.pedagogika.estranky .cz/clanky/neco-z-historie/his torie-vysvedceni

0 Nominace Nahlásit

Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek
Zajímavé otázky v kategorii Vzdělání a práce