annas

Jakou má symboliku černá a bílá barva, a to nejen u nás?

Nejlepší odpověď
vagra

Černá-
je barvou tmy, symbolem smutku, zániku a smrti.
V biblické Apokalypse, která vypráví o zkáze světa, se praví, že slunce „zčernalo jako smuteční šat“.
Černé šaty, černé vlajky, černé lodní plachty znamenají vždy něčí smrt.
na Západě je černá barvou smrti, smutku a podsvětí.
Ve Španělsku se ale dostává do významu slavnostní barvy (svatby apod.).
Pro hinduisty byla černá symbolem času a rovněž symbolem bohyně krvavých obětí a orgií Kálí. Egypťanům symbolizovala znovuzrození a vzkříšení.

Bílá-
je symbolem čistoty, panenství, i když současně je spojena i se stárnutím a s následující smrtí.
Pro Tibeťany je bílá barvou hory Meru, která má být ve středu světa a symbolizovat přístup k poznání.
V Orientu je barvou truchlení.

Zdroj: vybráno z-http://webcache­.googleusercon­tent.com/sear­ch?q=cache:sBO­sU9OLZvwJ:www.onlio.com/clan­ky/psychologie-barev-3.html+Symboly+%C4%8Der­n%C3%A9+a+b%C3%A­Dl%C3%A9+barvy&cd=1&hl=c­s&ct=clnk&gl=cz#ax­zz18OGgFc1H