annas

Jakou má historii výroba hedvábí? Kde a z čeho se tkalo?

V souvislosti s vloženým dotazem na bource morušového mě napadla tato otázka.

Nejlepší odpověď
Miroslavst

http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Hed­v%C3%A1b%C3%AD

Převážná část přírodního hedvábí se získává z výměšků housenky bource morušového. Je to jediné „nekonečné“[zdroj?] přírodní textilní vlákno. V Číně se používalo hedvábí již asi před 5000 lety na struny a rybářské šňůry, do Evropy se dostalo teprve před 1500 lety. Čína ovládá i v současné době podstatnou část výroby a obchodu s tímto zbožím.
Kokony bource morušového

Mimo výměšku bource morušového se k textilnímu zpracování hodí t.zv. planá hedvábí (asi 5–10 % celkového množství), z nichž nejznámější je tussah (lat.: Antheraea). Housenka tohoto druhu se živí hlavně dubovým listím, vlákno se získává z kokonu po vylíhnutí motýla.

Údajně nejjemnější přírodní vlákno s průměrem 4 µm předou pavouci druhu Nephila a Agriope. O použití tohoto vlákna pro textilní účely pojednává článek Pavoučí hedvábí

http://cs.wiki­pedia.org/wiki/P%C5%99%C­3%ADrodn%C3%AD_hed­v%C3%A1b%C3%AD

Další odpovědi
panenka

HISTORIE

První zmínky o hedvábí jsou staré 5000 let. Způsob výroby hedvábí byl přísně střežen. Hedvábí přiváží na počátku 1.století před n.l. do Evropy z Číny obchodníci po „hedvábné stezce“, která byla dlouhá 8000 km a vedla přes poušť Taklamakan, pohoří Pamír, Afghanistán až do Turkménie, kde se hedvábná stezka rozvětvila a jedna z cest vedla až do Evropy. Byla mostem mezi východem a západem, komunikačním kanálem mezi rozdílnými kulturami. Od roku 1 500 n.l. se zboží začíná do Evropy dopravovat po moři.
VÝROBA HEDVÁBÍ

Hedvábí vytváří larva nočního motýla bource morušového z čeledi Bombycidae. Bourec se živí listy moruše. V Číně je „pěstování“ hedvábí praktikováno už 5000 let. Bourec se ve volné přírodě již nevyskytuje, neboť v reprodukci je přímo závislý na člověku. Chová se převážně v Číně a Iránu. Larva bource se zakukluje do ochranného obalu – „kokonu“ – ze surového hedvábí. Kokon je larvou tvořen nepřerušeným jediným hedvábným vláknem,které dosahuje délky 300–900 metrů. Vlákna jsou velmi jemná a lesklá, mají kolem 10 mikrometrů v průměru. Chovatelé bource toto vlákno odvíjejí a splétají s dalšími 14 vlákny na přízi, z níž se později utká hedvábná látka.
K výrobě 1 kg hedvábí je zapotřebí asi 2000–3000 kusů kokonů.

Zdroj: http://www.job­kahedvabi.cz/o-hedvabi.php

hanulka11

Hedvábí – legenda
Podle čínské legendy se objev hedvábného vlákna datuje do roku 2640 př. n. l.. Vypráví se, že Chuang-Ti požádal svou ženu Si Ling-Š´, aby zjistila, kdo škodí jeho morušovníkům. Si Ling-Š´ objevila bílé housenky, které snovaly lesklé zámotky. Později jeden zámotek náhodou upustila do horké vody a zjistila, že z něj může vytáhnout jemné vlákno a navinout ho na cívku. Podle všeho tak objevila technologii výroby hedvábí, která zůstala po více než 2000 následujících let čínským tajemstvím.
Původ
Hedvábí původně pochází z Číny. První zmínky o chovu bource morušového spadají už do 3. tisíciletí př. n. l. Hedvábí bylo velmi cenným obchodním artiklem. Bylo z Číny dováženo až do Persie či Říma, kde bylo s oblibou používáno. Výrobní monopol na hedvábí si Čína udržela až do 6. století (n. l.), pokus o vývoz technologie se trestal smrtí. Technologie se podle pověsti rozšířila díky dvěma mnichům, kterým se podařilo dopravit pár bource morušového do Evropy. Od 7. století se hedvábnictví rozvíjí hlavně v Byzanci. Díky obchodu s Araby se hedvábí rozšiřuje i na jih. Definitivně se rozvíjí jeho výroba během křížových válek, kdy křižáci (za pomoci Benátčanů) po vyplenění Konstantinopole přivezli s sebou i chov bource. Díky Benátčanům se hedvábí rozšířilo po celé jižní Evropě. Na severu (např. Polsko) se potýkalo s problémy kvůli nedostatku přirozené potravy motýla – moruše bílé

Zdroj: http://kolecko­.blog.cz/0705/hed­vabi

vagra

Historie hedvábí je deset tisíc let stará. Legendy vypráví o tom, jak bylo poprvé utkáno. Jedna z nejznámějších je ta o císařovně Si Ling-š '(Xi Ling-shi). Jednoho dne, možná pět tisíc let tomu nazad, možná víc, seděla v zahradě pod morušovníkem. Byl horký letní den a popíjela čaj. Když tu najednou ji kokon spadl do čaje a spozorovala, že se za ním rozmotáva bílá hedvábná nit.
V raném středověku se věřilo, že hedvábí pochází z ovčí vlny. Tento mýtus se však rozplynul po dobrodružné cestě italského obchodníka Marca Pola na Východ a invazi Mongolů do východní Evropy.Hedvábné vlákno mělo široké použití. Vyráběla se z něj luxusní tkanina, bylo velice užitečné při výrobě hudebních nástrojů, uplatnilo se u luku jako tětiva nebo při rybaření zase jako vlasec. Z hedvábí se dokonce vyráběl dřevaprostý papír – první luxusní papír na světě vůbec.

Zdroj: http://czech.cri­.cn/381/2009/07/09/1s927­48.htm