annas

Jakou má historii bungee jumping? Kde a kdy asi vznikl?

Nejlepší odpověď
hanulka11

Nejspíš víte, že Bungee Jumping jako sport vznikl právě na Novém Zélandu. Ale co už asi nevíte, je to, že se tak stalo právě v období této krize, někdy kolem roku 1833. Maorové ve své vrozené hravosti a se smyslem pro zábavu totiž zrovna hledali nový iniciační obřad. Tedy obřad, po kterém by mohli být dospívající mládenci prohlášeni za muže.

Podle první, poněkud primitivní verze měl takovýto adept vylézt bez jakékoliv pomoci a vybavení až do koruny nejvyšší borovice (cca 18 metrů), čímž by projevil dostatek odvahy a fyzické síly. To se ale zakrátko ukázalo příliš jednoduché a na obtíž přibyla i žádost adolescentů o příslušející sexuální život. Proto velekněží odhlasovali novou proceduru. Mělo jí být sjetí úseku divoké řeky s pomocí krátké, ze dřeva vydlabané desky (jednalo se mimochodem o předchůdce dnes populárního River Surfingu).

Zdroj: http://www.sky­fly.cz/zajima­vo/zeland_vano­ce01.htm

Další odpovědi
anonym

Když se narodíte v České republice, budete v sedmi osmi letech skákat maximálně tátovi pro pivo. Ve Vanuatské republice, kterou najdete v Oceánii, by na vás ve stejném věku čekala obřízka a po ní skok střemhlav do dospělosti. Při ceremoniálu, který domorodci nazývají naghol, skáčou mladíci jištění pouze liánami z věže vysoké třicet metrů. Věž má však několik pater a nováčci neskáčou hned z té nejvyšší plošiny, k té se propracovávají vě­kem.

vagra

Myšlenka dobrovolného pádu, při kterém vás chrání před smrtí pouze lano, není nová. Historie Bungee jumpingu má kořeny ve staré legendě jednoho domorodného kmene na ostrově Pentecost v souostroví Vanuatu v Melanésii v Jižním Pacifiku.

Existují různé druhy legend, ale pouze jedna je od pradávna nejznámější. Žena, která utíkala před svým zlým mužem, vyšplhá na vysoký strom, kde si uváže liánu kolem kotníku. Manžel vyleze za ní, ale než se mu podaří manželku chytit ta skočí střemhlav dolu a manžel hned za ní. Ten je na místě mrtev, žena přežila jen díky liáně přivázané ke kotníkům. Pak se legenda rozchází ve dvou verzích. Jedna tvrdí, že muži začali skoky provozovat k odvaze, kterou žena projevila, druhá verze říká, že se muži chtěli pojistit, aby je již žena nemohla oklamat.
Časem se ze zvyku vyvinul rituál, kterým si domorodci pokoušeli zajistit dobrou úrodu.

V roce 1979 se nové myšlenky ujal Klub Nebezpečných Sportů z Oxfordské university ve Velké Británii. Ti zorganizovali skok ze 75 metrů vysokého mostu Clifton Suspension v anglickém Bristolu. Tento seskok však nebyl legální a tak David Kirke a Chris Baker byli pokutování částkou 10 liber. Potom tuto myšlenku vyvezli za Atlantik a v Americe skočili z Golden Gate bridge v San Francisku a z mostu Royal Gorge v Coloradu. To byly počátky Bungee jumpingu v U.S.A.

Zdroj: zkráceno z-http://webcache­.googleusercon­tent.com/sear­ch?q=cache:jIn­MMRcz1ksJ:www.vemeste.cz/2010/11/­historie-bungee-jumpingu/+Jakou­+m%C3%A1+histo­rii+bungee+jum­ping&cd=1&hl=cs­&ct=clnk&gl=cz