Jakou hodnotu mají nejstarší psané noviny na našem území „noviny leta božieho“ z roku 1495?

Nejlepší odpověď
annas

"Zmíněné noviny patří k nejstarším česky psaným novinám,
které se na našem území dochovaly. Noviny nazvané „Noviny leta božieho 1495“ byly nalezeny v Jindřichově Hradci.

Někdy proto také bývají nazývány „Jindřichohradecké noviny“.
„Jejich adresátem byl pravděpodobně velmož Jindřich VII. z Hradce. Autorem byl asi některý z písařů kanceláře krále Vladislava Jagellonského, který v té době sídlil v Budíně (Budapešti).

Jindřichohradecké noviny měly podobu dvou listů se 14 zprávami
o událostech ze dvora římskoněmeckého císaře Maxmiliána I."

https://theses­.cz/id/h0y436/Di­plomov_prce.txt
Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích
Pedagogická fakulta
Katedra společenských věd
Diplomová práce
Poutník od Otavy – Otavan: zdroj informací
o historii a kulturních tradicích Prácheňska
Vypracovala: Ivana Brčáková

České Budějovice 2015

„Noviny a časopisy vydané před rokem 1800 jsou uloženy v Oddělení rukopisů a starých tisků NK ČR v Praze.“

https://www.nkp­.cz/sluzby/jak-najit/noviny-a-casopisy

Jejich hodnota se zřejmě nedá vyčíslit penězi, protože jde o historickou a jazykovou památku. Jejich význam ocení především odborníci.

Další odpovědi
led

Historickú a informačnú.