JájsemRaibek

Jakou funkci zastává náměstek?

Ředitel řídí, zástupce zastupuje. Jakou funkci však zastává (zastával) náměstek a je tato funkce stále aktuální?

Nejlepší odpověď
Drap

Ano je, i když se dnes velmi často pojmenovává zcela jinak. Ředitel zastřešuje všechny náměstky a má konečné slovo, pokud neni možná dohoda. Každý náměstek má na starosti přidělený konkrétní úkol a pracovní náplň. Náměstek třeba ekonomický, výrobní, obchodní a celá řada dalších, podle toho, jak co která firma potřebuje.
Svou nepostradatelnou úlohu má náměstek ještě dnes ve státní správě a úřadech

Další odpovědi
annas

Náměstek je starý výraz. Jeho význam najdete v
http://www.ptej­teseknihovny.cz/do­tazy/historie-a-obsah-slova-namestek

Dnes platí, že "náměstek je vedoucí pracovník státní správy. Organizuje, řídí a kontroluje činnost přiděleného odboru ve státní správě. Podílí se na přípravě zpráv požadovaných nadřízenými orgány, kontroluje včasné vyřízení případných stížností.

Náměstek je člověk trvale ustanovený určité osobě, která jako např. ředitel řídí nějaký správní úřad, jinou instituci nebo obchodní závod, jako její zástupce zejména pro případy její nepřítomnosti. Jednotliví náměstci zpravidla mezi sebou mají rozdělenu působnost (například ekonomický náměstek, provozní náměstek) a řídí tomu odpovídající organizační útvar. Někdy se zvlášť rozlišuje první náměstek, jenž má privilegované postavení vůči ostatním náměstkům.
https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/N%C3%A1m%C4%9Bstek

Podívejte se do odkazu, nabídka míst pro funkce náměstka.
https://www.pra­ce.cz/nabidky/na­mestek/

Záleží na struktuře a organizaci podniku.
Ředitel nebo ředitelka je obecné označení pro člověka, který řídí nějakou instituci nebo její část a zároveň s tím obvykle i nějakou větší skupinu osob. Jeho zástupcem může být náměstek.

U velkých firem a některých velkých společností i veřejných institucí, kde může působit více osob ve funkci ředitele, je pro nejvýše postaveného ředitele užíváno označení generální ředitel (v minulosti též ústřední ředitel). Další jemu podřízení ředitelé mohou mít různé upřesňující přívlastky podle oborů své působnosti např. výrobní, technický, obchodní ředitel.

Na českých ministerstvech se podle zákona o státní službě jako oficiální funkční úřední zařazení užívá označení ředitel odboru. Ten podléhá náměstkovi pro řízení sekce, kterého v jiných správních úřadech nahrazuje ředitel sekce."
https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/%C5%98editel

Dnes je to trochu jinak – podívejte se na schéma organizace podniku
https://www.o­alib.cz/oskola/mod/bo­ok/tool/print/in­dex.php?id=1025­&chapterid=821

Jménem podniku může jednat zaměstnanec podniku, který má určité povinnosti, nebo je k tomu pověřený.

Takže podle textu výš, struktury podniku, firmy atd. může být zástupcem „nejvyššího šéfa“ některý ředitel, nebo náměstek.