Rokio

Jakou délku ostří má průměrný středověký meč?

Zajímá mě hlavně doba temna a preferuji území českých zemí.

Předem vám děkuji za odpovědi.

Nejlepší odpověď
Kepler

Mečů byla spousta druhů a jejich celková délka mohla být až 1,5 m. Jinak si počti zde: https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Me%C4%8D#Vi­kingsk%C3%A9_me­%C4%8De_a_jejich_vliv_na­_Evropu_(od_6­._stolet%C3%AD_do­_cca_roku_1600)

Další odpovědi
aliendrone

Doba temna není dostatečně jasné určení. Jednak může jít o pobělohorské období na našem území, druhak o „temný středověk“, tedy od zániku západořímské říše až přinejmenším do doby „karolínské a otonské renesance“, častěji k roku cca 1000nl, zřídka až do 13. století nl.

V průběhu tak dlouhé doby se meče, jejich typy i délky značně odlišovaly. Kupříkladu se v období Sámovy říše běžně užívaly krátké meče na způsob římského gladia (s čepelí 50–60cm), na druhou stranu častější byly germánské jednoruční a jedenapůlruční meče s čepelí dlouhou i 90cm. V obddobí pobělohorském se meče již prakticky nepoužívaly (ani pozdně gotické dvojruční meče), protože se přešlo na mnohem subtilnější kordy, rapíry či (obvykle) v případě jízdních jednotek šavle.

Ptát se tedy tímto způsobem na „průměrný meč“ je podobné,. jako se ptát na „průměrný tank 20.století“, chápeš? ;) :)

Edison

Velmi různou. Podle potřeby, účelu…