Anonym*

Jakou číselnou soustavu využívají počítače?

Nejlepší odpověď
aliendrone

Binární.

Další odpovědi
Kepler

Zatím jen dvojkovou 0100100111000­1110011110, ale prý se už chystají a dokonce už jsou i jiné systémy v kvantových počítačích. No potěš pánbůh. Jsou sice rychlé jako namydlený blesk, ale drahé jako nabytá svoboda.

Dochy

To záleží co přesně si pod tím představuješ. Naprostá většina současných počítačů používá nativně dvojkovou soustavu, ale zároveň má podporu pro počítání v dekadické (BCD, na 8b se vejde číslo v rozsahu 0–99). Pokusy byli i s jinýma soustavama, existoval např. počítač, který nativně používal trojkovou symetrickou (-1,0,1). Jinak počítače jsou samozřejmě schopny čísla poměrně efektivně přepočítat do libovolné jiné soustavy. Pokud se posuneme o kousek výš, tak vlastně počítač počítá minimálně ve dvěstěpadesát­šestkové soustavě, protože početní operace (sčítání, odčítání, násobění, dělení) jsou definovány pro minimální velikost operandů 1B (tj. 8b) – ale obvykle se používají 16b či 32b

Klaproth: Analogové počítače nepoužívají desítkovou soustavu, používají analogové signály a s těmi pracují. Že na konci máš měřák který zobrazí výsledek dekadicky už nemá s vlastním zpracováním nic společného.

Alesh

Ty kjávo, to snad ví i moje máma a nemusí se ptát na netu. 😁

Klaproth

Existují i analogové počítače, ty využívají soustavu dekadickou.

led

dvojkovú sústavu – zapnúť/vypnúť

anonym

@led … zapnúť/vypnúť … v případě CD či DVD to není zapnout/vypnout ale díra/rovina 🙂 v podstatě ale vždy jakékoliv dva odlišitelné stavy.

led

klasická „0“ „1“ funguje aj pri CD. to nie je vlnovka ako na starých platniach