Kelt

Jakou částku vrátit přátelům, kteří vám půjčili peníze?

Asi před 4 lety, mi přátelé půjčili peníze. Jeden 5000 Kč atd. Až budu peníze mít, tak je vrátím. Ale kolik bych měl vrátit? Tolik, co mi půjčili, nebo to přepočítat na současné ceny? Například na benzín ,elektrické spotřebiče a pod?
Nebo jako relativní částku? Například v té době to bylo několik procent z platu (minimálního, průměrného), tak bych to měl počítat z dnešní platu? Děkuji.

Nejlepší odpověď
Emefej

„Až budu peníze mít, tak je vrátím.“ Nebuď tak hrr, ještě peníze nemáš a už se zajímáš o jejich vrácení. Dej tomu ještě pár let čas. Přátelé budou rádi, že od tebe vůbec něco dostanou.

Další odpovědi
autacek

Dlužit 4 roky 5 tisíc, to je výkon. Myslím, že tví přátelé tuto pohledávku již dávno odepsali, pokud neodepsali i tebe. Normálně jim to vrať a přihoď i nějakou tisícovku navíc. Poměr můžeš vzít třeba z rozdílu průměrné mzdy tehdy a dnes, nebo se podívat, na kolik by tě taková komerční půjčka přišla dnes.

Edison

Jak jste se dohodli tenkrát. Jestli jim chceš poskytnout nějakou kompenzaci za čekání, je to jen na tobě, přesněji na vaší domluvě. Možností je víc, jak sám píšeš. Jinak nejobjektivnější je asi přepočet na cenu práce. Globálně se používá jak dlouho se musí pracovat na jeden hambureg, nebo na cukr.

anonym

Se divím, že za 4 roky si těch 5 táců nesehnal, to mě by to bylo blbé. Ale stejně si myslím, že tví přátelé už ani nepočítají s vrácením. Pokud máš však slušnost vrat jim to, si myslím že místo 5000 bys mohl vrátit třeba 7000 už i hlavně za to čekání.