mosoj

Jakou část cesty prospal?

Když byl cestující v polovině cesty, ulehl a usnul. Při probuzení zjistil že má ujet ještě polovinu té cesty, kterou urazil ve spánku. Jakou část celé cesty prospal ?

Na řešní stačí 10 sec.
Doplňuji:
Řešení: Podle zadání cestující prospal dvě třetiny z poloviny celé cesty. Prospal tedy jednu třetinu celé cesty.

Oceňuji snahu všech zůčastněných.

Nejlepší odpověď
Hykam

1/3
Doplňuji:
To Rd. AxlProsím přeštěte si to pořádně.
V polovině cesty ulehl, po probuzení měl urazit ještě polovinu toho co prospal, to znamená z druhé poloviny 2/3 prospal a 1/3 byl vzhůru. Z toho vyplívá, že prospal 1/3 jízdy.

Tal nevím jak je to s tou neobjektivitou.

Další odpovědi
anonym

Polovina z poloviny je 1/4, stačilo 5 sec.
Doplňuji:
ad andělé, palec za nesprávnou odpověď nesvědčí o objektivitě.

Andělé

Já mám také za to,že prospal čtvrtku cesty. A čtvrtka je 1/3,jak jsem si původně myslela…mám pravdu? Přesně jak popsal Hykam…
Redy,tak ted jsem z toho fakt jelen…:-D
Já prostě měla za to,že měl ujít čtvrtku z půlky,tj.přeci třetina,ne? Tak jsem se do toho totálně zamotala…:-D
Doplňuji:
Já už asi vím,špatně nazývám 1/3,tj.tedy čtvrtinka,ne čtvrtka 😁,ale myslela jsem si to jinak dobře,jen 1/3 není čtvrtka,ale třetina…no a mám konečně jasno:-D

ReHu

Já jsem pro 1/4.
Polovina z druhé poloviny je 1/4 celé cesty.
Si myslím.

redy

čtvrtka je 1/4 a ne 1/3
už od včera se s tím patlám a teď už nevím co je co.
Aha anděle byla jsem v diskuzi.
Beru zpět

mosoj

Ještě objasním logiku řešení .

1.Cestující ulehl ke spánku v polovině cesty.
Zbyvala mu tedy ujet druhá polovina cesty když usnul.

2. Když se probudil, zjistil že má ujet ještě polovinu té cesty co ujel ve spánku.
Zde je třeba dát pozor. Veškeré výpočty se budou vztahovat na druhou polovinu. V tuto chvíli je druhá polovina jako jeden celek.
Protože mu zbývá ujet ještě jedna polovina toho co ujel ve spánku. Musí se jednat zákonitě o tři stejné části té druhé poloviny
tedy se jedná o třetiny druhé poloviny.

3.Jedna třetina druhé poloviny mu zbývá ujet, dvě třetiny druhé poloviny prospal.
Dvě třetiny z druhé polovina je jedna třetina z celku (1/2) x (2/3) = 2/6 = 1/3 z celku ( celé cesty)

Andělé

Už mám konečně jasno v pojmech:-D
1/3 je třetina ne čtvrtka,myslela jsem si to tedy dobře,jen špatně formulovala slovo…
Ale že jsem se do toho tedy pěkně nechala zamotat..:-))

mosoj

Lépe to vysvětlit nedokáži. Vtip je v tom že ze za čátku je třeba považovat 1/2 cesty jako celek a pro konečný výsledek je to třeba přepočíst na celou cestu.

annas

Dr.Axl, tak jsem vám dala bod, předpokládala jsem, že vaše odpověď je správné. Občas se to stane. Nechci vkládat odkaz na některé jazykové otázky, u nichž je vidět chybné bodování, proč hned mluvit o neobjektivnosti.

Když čtu mosojovu odpověď, vidím, že jsem se mýlila. Nelze změnit.

Andělé

Dr.Axl,jednak jsem si myslela správně,že polovina cesty z poloviny je čtvrtka,ale špatně jsem si uvědomila,že čtvrtka se nepíše 1/3,ale 1/4,jak jste správně uvedl.
Ale to,že jsem si spletla,že čtvrtka se nepíše 1/3 Vás neopravnuje mě napadat,že nejsem objektivní! Objektivní jsem a Vy mě o opaku nepřesvědčíte. Dokonalý nejte,tak si na něj nehrajte!

anonym

ad andělé, konstatoval jsem pouze holý fakt, který mne právě u tebe poněkud překvapil. Bylo to v obecné rovině, právě proto, že se tu podobné jevy vyskytují. Netřeba to hned vztahovat osobně, reagoval bych na jakýkoliv úlet. Občas každý bodujeme dle sympazií, což lze u názorových odpovědí, jenže u jednoznačně početních je to zvlášť křiklavé, protože tam jen 1 výsledek může být správný.
Pokud ses jen spletla, o nic nejde, ovšem to pochopitelně z palce nebylo patrné.

Hykam

Myslím, že by andělé zasloužila od Dr.Axl omluvu za to napadení za neobjektivitu 🙂

anonym

ad hykam, byl jsem ve městě, takže jsem ze sebe nedělal mrtvého brouka. Dávám ti za pravdu a hluboce se omlouvám především andělé, nechal jsem se zmást jako ostatní. Počítal jsem obráceně, že zbývá polovina z toho, co ujel než usnul, což byla polovina cesty, čili polovina z poloviny. Sám jsem se ukvapil, ač se mi to jinde nelíbí.
Jsem přesvědčen, že přiznat chybu je férovější než zatloukat (jsou i tací).
Jinak na povzdechu nad bodováním obecně, není co měnit.

Andělé

Dr.Axl,já se tedy omlouvám za toho mrtvého brouka a děkuji Vám. To jste mě překvapil a opravdu moc mile. Vážím si toho a cením.
Děkuji.

Andělé

Hykam,děkuji:-),bohužel jsem ještě neviděla,že by si doktor uměl přiznat chybu a ještě se k tomu omluvil. Dělá vždy mrtvého brouka.
Ale na druhých hledá i to,co tam není…
Jinak děkuji:-)

Hykam

Každý se můžem zmýlit, taky jsem nejdříve počítal stejně jako on, ale pak jsem si raději pořádně přečetl zadání. Ta omluva by měla být samozřemost. Ale asi jak pro koho 🙂

Andělé

Právě,každý se může zmýlit,i já se někdy spletu,ale doktor hned každého napadne.
A jak píšete,omluva by měla být samozřejmostí. Jenže jak pro koho 🙂

Andělé

Dr.Axl,obodovala jsem Hykama za to,že dle mého byla jeho odpověd správná,proto jsem svou odpověd už nepsala. Máte pravdu,že to,že jsem si spletla 1/3 s 1/4 není z bodování poznat. Ale mě zarazilo,proč bych kvůli tomu nebyla objektivní.
Co se týče objektivnosti při bodování,se mohu vyjádřit takto:
Vždy jsem bodovala otázku či odpověd,pokud byla správná či zajímavá. Ano i tomu,kdo mi je hodně sympatický,ale nikdy bych ho neobodovala za špatnou odpověd.
Boduji i toho,komu nejsem sympatická já,pokud mě něčím zaujme,tak proč ne.
Já se za body nehoním,nepos­píchala jsem být stříbrná a stejně tak nepospíchám být zlatá. Jsem tu jen dle svého času a chuti. Píšu to proto,že mě netrápí,když mám někdy stejně dobrou odpověd,jako jiný uživatel,ale kdosi mě celou dobu tak přehlíží,že mi bod nedá ani za nic. Opakuji,o body nejde,ale všimnu si,kdo mě zcela přehlíží a není objektivní. Je mi to jedno,nikdy jsem si neztěžovala,pouze raguji na objektivnost,kterou jste uvedl.Proto se mne to dotklo,né,za špatnou odpověd,to jsem naopak ráda,aspon se můžu poučit.
Jinak děkuji za vysvětlení a omluvte mou reakci,opravdu se mě dotkla ta objektivita.
Přeji pěkný den:-)