stanmrozek

Jakou brusku použít na delší rovné hranoly?

Odpovědi
Drap

Nevíme z jakého materiálu hranoly jsou, jak je chceš vybrousit a jakou považuješ přesnost. Bez toho ti zřejmě niko nedokáže přesně odpovědět.

Jiří Bohumil

Předpokládám že asi dřevěné. Tak možno buďto ohoblovat, pokud nevadí menší ubrání materiálu. Pokud nejsou ani trochu křivé (stolní hoblovačka, protahovačka) jinak ruční elektrický hoblík.
Nebo pak opravdu pouze broušení – ruční pásová (šmirglová) bruska + pásy se „šmirglem“, v různé zrnitosti (na trhu v ceně cca 1200–3000 Kč). Pokud by nebyl moc dlouhý a máš možnost, tak pak stolní pásová (šmirglová) bruska (pouze ve stolárnách a do cca 2,5 m délky).

hapiky

Nejlepší je válcová parketová bruska, ale to vyžaduje určitý fortel. Jde to i s menší okrajovou bruskou na parkety, výsledek je ale obvykle o něco horší.