zjentek

Jakou barvu oken byste si dali k roubence?

zajímá mě exteriér ..hledám něco atypickýho a fakt dobrej nápad.
Mám rád ošuntělý a archívní „vintage“ styl, věci se zubem času, takže ta dřevostavba bude nová, ale hned bude vypadat jako 50let stará ..nemáte nápad na tomu přiměřený okna?
Doplňuji:
mowla: já chtěl spíš nějakou barvu, která by každýho praštila do očí tím kontrastem (já nevím, třeba modřínová roubenka a tyrkysový rámy) a zároveň by ta okna (+dveře) měla hned od novoty působit dojem, že jsou tam 50let, aby si někdo náhodou nemyslel, že je to hezký a nezáviděl ..nevíš někdo kde něco takovýho sehnat?

Nejlepší odpověď
anonym

Podle barvy roubů…
😁
Dej tam okna výzorově stará přiměřeně ´zbytku´ stavby…
Z jakého materiálu ji budeš roubit? – pokud jde o nějaké kvalitní dřevo, nech ji zestárnout přirozeně – v našem podnebí trvá ´ ošuntění´ stavby tak rok až rok a půl.
Doplňuji:
Ad Doplnění: Modřín (zvlášť severský) je parádní materiál – ten bych barvou/lazurou nehyzdil, ale opravdu bych jej nechal přirozeně ´ošumět´.
A pokud ti jde o barevnou výraznost (odlišnost) oken/dveří od zbytku roubenky, volil bych asi sytou oranž (ale záleží i na tom, kde, v jakém prostředí – do ´lesa´ a na velký pozemek bych volil tu oranž; na slunnou stráň třeba ten tyrkys nebo temnou červeň).
Pokud jde o nátěrovou hmotu – PU nebo epoxid (obé s UV fitrem, aby se barva stárnutím neměnila). A kdybych chtěl i nové barvě dodat plastičnost stáří, pak bych do „-1“ vrstvy (těsně pod ´finál´) přimíchal piliny nebo jemné hobliny – aby se zdálo, že se barva odlupuje…
😉

Další odpovědi
Radomír.cz

Tyrkysová je nádherná barva, ale já bych dal bílou, teda pokud by byla roubenka světle nebo tmavě hnědá.

Agneta

Tak, jak píšeš, na prajzáckém území ti nepovolí ty původní šestitabulková okna, ty se smí jen v Čecháčkovsku, budeš muset mít dvoutabulové, aby to nevypadalo moc německy. Fakt – vím o takovém případu. A to slovo „roubenku“ jsi mohl hned uvést jako „prajzáckou trámečkovku“. Prajzáci měli okna bílé, a to ti taky nepovolí, musíš mít hnědé.:DDD

Takže ale tyrkys, to ano :DDD

zjentek

..jo a stavět se to bude mezi prajzákama ..to jen aby to ujasnilo smysl těch důvodů

anonym

Já proti prajzákům (ani prajzce) nic nemám…
;-D

zjentek

no zkrátka musím to tady udělat tak, aby si vůbec nikdo nevšimnul, že je to hezký ..jasný?

anonym

;-D