dust8

Jako S/seveřané jsou bráni obyvatelé států, od které zeměpisné délky? A co J/jižané?

Nejlepší odpověď
annas

Je třeba si uvědomit rozdíly mezi seveřany/Seveřany a jižany/Jižany..

Seveřané – „lidé z vysokých zeměpisných šířek mají větší oči než lidé z tropů. Podle britských vědců je to adaptace na slabé světlo v polárních oblastech.“ atd.

https://plus.roz­hlas.cz/severa­ne-maji-vetsi-oci-6626079
--

1. Napsal jste seveřen a jižan. Takto se nazývají obyvatelé, kteří žijí na severu určité země. Jižané, to žijí na jihu dané země.

Např. seveřan je obyvatel Itálie, který žije v Miláně, jižan pak je např. z Neapoli.

2. Jako Seveřan se dnes označuje jako pojmenování pro příslušníky severských národů, zpravidla Skandinávie. Pak slovo Seveřan patří do stejné kategorie ako třeba Skandinávec a musíme psát s velkým písmenem.

„V rámci Evropské unie odcházejí od rodičů nejdřív Seveřané, už kolem dvacítky.“

"Seveřan – příslušník severských národů .
seveřan – obyvatel severních krajin n. severní části země
Jinak jižan – obyvatel jižních zemí (např. Středozemí, v USA již. států) !

http://priruc­ka.ujc.cas.cz/

Historie – Jižan x Seveřan – 19. století – známá je válka Severu proti Jihu.

Jinak něco je i v archivu

https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/severane-jizane-vychodane-zapadane-a-obyvatele-cr-se-radi-kam

Ale např. z pohledu času, jeho rozlišení se uvádí, se, že

Seveřané (Dánové či Finové) jsou pro zimní čas a Jižané (třeba Kypr nebo Portugalsko) pro letní čas."

http://webcache­.googleusercon­tent.com/sear­ch?q=cache:YZo8ny­dIZRMJ:hvr.cz/doc-793/+&cd=11&h­l=cs&ct=clnk&gl=cz

Je třeba rozlišit obyvatele a příslušníka národa.

Další odpovědi
Kepler

V USA za občanské války byli seveřany nazývání stoupenci unionistů situovaných většinou v severnějších státech USA a jižané spíše na jihu. V Evropě si pod názvem seveřané vybavuju Nory, Švédy a Finy. Podle zeměpisné délky (východ-západ) to rozhodně není, ale ani zeměpisná šířka to neurčuje. Například seveřané (pokud se jim tak vůbec říká) v Austrálii tam mají největší tropy, nejvíc v okolí Darwinu a na Yorském poloostrově.

Funna

pocitově to beru, že záleží na pohledu a místě posuzovatele…pro mne typický jižan je Ital, Řek atd, seveřan Nor, Fin…
jinak souhlas s Keplerem…