Jako podnikající fyzická osoba mám nárok na zřízení datové schránky. Ale není to povinnost. Nemusím ji mít. Mám pravdu?

Nejlepší odpověď
panenka

Ano máte pravdu zřízenou datovou schránku v tomto případě mít nemusíte.
Zákon zavádí povinnost používat datovou schránku jen pro orgány veřejné moci a PRÁVNICKÉ OSOBY zřízené zákonem nebo zapsané v obchodním rejstříku. U fyzických osob je povinnost stanovena jen pro ty osoby, které se nějakým způsobem podílejí na výkonu veřejné moci, a to především notáře a soudní exekutory.

Zdroj: http://www.da­taschranky.cz/2010/cz/­odpovida.asp#d1

Další odpovědi
Miroslavst

Povinnost si zřídit datovou schránku máte jen v případě, že byste byl právnická osoba. Pokud jste jen fyzická osoba podnikající na základě živnostenského oprávnění nebo i občan, máte možnost si datovou schránku zřídit, ale nemusíte ji mít.
Odpověď tedy je, že máte pravdu.

člověk

i jako fyzická osoba můžete být zapsán v obchodním restříku,
ale jinak jako živnostníku vám ji doporučuji,hlavně pokud zaměstnáváte jiné osoby,
ušetříte za běhání na uřady,a jejich zprávy,budete mít hned,
protože někdy stačí minou pošťačku a pak se živnostník díví.....

fortin

Jestli mám pravdu tak jsem ze zpráv zaslechl že stát pozastaví podporu u datových schránek. Pro mě to znamená a chápu to tak, že za celou dobu trvání dat.schránky přišel 1! certifikát k instalaci do PC. Úřady s institucemi budou posledními, kdo přijde na možnost využít datovou schránku. Jinak vše je při této novotě stejné, musím chodit na poštu.