Jíta141

Jako má význam mluvnický nebo věcný?

Může mít slovo jako věcný i mluvnický význam?
Já si myslím že ne. je to tak??

Odpovědi
Bičiště

Slovo má význam pouze věcný (lexikální) tehdy, pokud není vsazeno do věty.Až když se slovo použije ve větě, lze zkoumat jeho mluvnický, t.j. gramatický význam v té konkrétní větě. Jedno a to samé slovo může mít různé mluvnické významy, záleží, jak se s ním v té které větě naloží. Věcný význam slova je neměnný.
K otázce: slovo může mít věcný i mluvnický význam pouze tehdy, pokud je ve větě. Pokud není ve větě,má význam pouze věcný. O jeho mluvnickém významu se pak dá hovořit pouze v teoretické rovině s udáváním příkladů formou nějakých vět.