zjentek

jakej OS Windows do laptopu?

..byl jsem zvyklej na XP, jenže musím koupit jinej noutbúk a nejsem si jistej, jestli XP je dnes dobrá volba ..není to pro muzeum, nýbrž pro práci. Poradíte mi, kterej OS je dobré koupit?
Ani nepotřeji slyšet, že je důležitý vědět, jak a s čím přesně budu pracovat a ani jiný bláboly, který dělaj poradnu zajímavou poradnou ..zkrátka kterej OS od windousů je DNES nejlepší? Moc jsem ten trh poslední roky nesledoval. Děkuji
Doplňuji:
gecco: nic z toho dělat nebudu, teda krom toho, že koupím ten stroj s W8 ..ale jak se s tím pracuje? Soudě dle dyzajnu- není to nějaká ptákovina pro teenagery? Zvládnu si z XP zvyknout? Nemá to oproti XP nevýhody? Předem dík!

Nejlepší odpověď
Hykam

Vzhledem k tomu, že win7 už končí a doprodává se jen v již nainstalovaných nových strojích, tak přichází v úvahu jen Win8, který v pohodě šlapou i na starších strojích.

Další odpovědi
gecco

Kup stroj s W8 nebo W8.1 (ono je to ´totéž´, protože MS umožňuje bezplatný upgrade z W8 na 8.1). Jo – jen pokud se rozhodneš pro upgrade W8->W8.1, uvědom si, že když se budeš chtít vrátit zpět, je nutný kompletní reinstal.
A pokud ti nebude vyhovovat ´novej xicht´ (mně třeba rozčiluje), můžeš MS požádat (prostřednictvím prodejce nebo písemně nebo i telefonicky) o downgrade na Win7 (téže verze – já doporučuju Pro, ale asi ji nemudeš potřebovat – nevím)- přijde ti instalační DVD.
Každopádně si udělej záložní DVD předinstalovaného systému (předpokládám, že budeš kupovat OEM, nikoli plnou verzi), aby ses vyhnul problémům při chcípnutí disku.
😉
Doplňuji:
…„nic z toho dělat nebudu“… – jak chceš, povinné to není…
😉
Nevýhody oproti XP – kromě xichtu ani ne (ten „dyzajn“ je ptákovinou – podle mne, ale jinejm se líbí), jen to ovládání je pro mne prostě natolik ´divné ´, že mám raději W7 (resp. – pokud máš dotykový display, je i W8 to vcelku dobré). Ale zvyknout si na to jde.
Jen – pokud mohu doporučit, buďto si kup Win8.1 (a nebo Win8 upgraduj – jak píšu, je to zdarma), tam už je opět zpět ´tlačítko´Start.
😉

zjentek

gecco díky moc, nominace ..jen poslední otázka- co kdybych si raděj koupil (právě kvůli tomu xichtu) stroj s tím W7? Moh by ses trošinku rozepsat- klady či zápory? Cena by mohla být fajn, když končej, né? A už to dnes skutečně muzeum?

gecco

Nemáš zač…
😉
Nejsem si jist, zda lze ještě koupit stroj z levnější kategorie s W7 (obávám se, že nikoli).
Každopádně – s cenou to moc nehne, W7 nejsou „muzeum“, jen prostě MS v současnosti podporuje W8 více (tlačí je kam může a za ´cenu´ mizivou).
Klady a zápory W7 vs W8 – jediný, kterého si běžný uživatel všimne, je právě ten xicht (MS navíc ve W8 trochu více tlačí uživatele k nákupům v MS-store*). HW náročnost, spustitelný SW… – to vše je cca stejné.
*) osobně mám W7 raději i proto, že W8 už zase ´o kousek více vědí´, co vlastně chceš

zjentek

sakryš ..jestli jsou W7 dnes již muzeum

arygnoc

Aktualizovaný časový plán podpory systémů Microsoftu prozrazuje, že v lednu 2015 (přesně 13. ledna) dojde k ukončení tzv. mainstream podpory, což je nejvyšší stupeň podpory pro aktuální produkty poskytovaný zdarma. V podstatě se jedná o záruční servis. Pokračovat bude tzv. rozšířená (extended) podpora, což pro běžného uživatele znamená přísun aktualizací, nicméně za příplatek je možná nadstandardní podpora zahrnující například okamžité, tzv. hotfix záplaty.

Přechod z mainstream na extended podporu postihne v lednu 2015 mimo Windows 7 i Windows Server 2008, Storage Server 2008, Exchange server 2010 a další software Microsoftu. Běžné uživatele může více zajímat, že z hlediska Windows 7 se toto týká všech edic a verzí. A připomenout se hodí také plán životního cyklu Windows Vista – u toho mainstream podpora skončila už v dubnu 2012 a plné ukončení podpory nastane 11. dubna 2017.

;-Q

zdroj: http://www.zi­ve.cz/bleskov­ky/konec-windows-7-zacne-postupne-uz-v-lednu-2015/sc-4-a-174518/default.aspx