zjentek

Jakej je rozdíl mezi výpary a párou?

Benzínové výpary vs. vodní pára.

Díky, Drape.

Myslel jsem výpary všeobecně, ne ty benzínové, ty byly příkladem. A ta pára, jestli třeba technicky existuje i jiná než vodní, no a prostě všechno okolo otázky, díky. ;)

Nejlepší odpověď
mosoj

Výpary vznikají za každé teploty a platí to pro vodu a i jiné tekutiny.
Pára vzniká, pokud se tekutina přivede k bodu varu a vaří. Opět to platí jak pro vodu tak i pro ostatní tekutiny. Není rozdílu.

Další odpovědi
Drap

Ve volném prostoru vodní pára neni výbušná.

Dochy

Ad. Bohumil: Pára není to co je vidět. To co je vidět je speciální případ, tzv. mokrá pára. (příliš nízká teplota pro danou koncentraci plynu – plyn kondenzuje, sráží se v něm pára do kapiček – mlha)

Obecně by pára měla být plynné skupenství jakékoli látky, zpravidla je ale myšlena pára vodní. Pokud bych já mluvil o páře a nebyla to zrovna vodní, mělo by to alespoň být od látky, která je za normálních podmínek tekutá. Tvrdit že při procházce v lese dýchám kyslíkovou páru mi připadá ujetý.

Výpary: pro mně je to to co se uvolňuje z láky pevného či kapalného skupenství. A co nějakým způsobem sleduju,nebo můžu sledovat. Takže můžu mluvit o páře (vodní) ze které se dělají oblaka, ale pokud budu mluvit o výparech (opět vodních), tak už to bude třeba pára z prádla, které jsem zrovna rozvěsil v bytě na sušák.

Jiří Bohumil

Pouze trochu doplňuji odpověď mosoje. „Výpary“ kapalin nejsou viditelné, ale při varu, produkují kapaliny tak velké množství výparů, že v ovzduší kondenzují ve formě viditelné a to je ta „pára“.
Ale existují i látky, které „sublimují“, to je mění se ze skupenství pevného přímo do plynného (vytváří rovněž výpary) a i ty mohou, za určitých podmínek, vytvářet viditelné páry. Ale k tomu by Ti mohl víc říct chemik K. 🙂