Lukas27

Jakého původu je pokrm knedlík?

Nejlepší odpověď
annas

Používejte občas archiv. Na mnoho otázek, které jste vložil,. najdete odpověď v archivu.

"Kdo je vynálezcem knedlíku? Češi, Rakušané a Němci se stále nedohodli

https://www.no­vinky.cz/veda-skoly/clanek/kdo-je-vynalezcem-knedliku-cesi-rakusane-a-nemci-se-stale-nedohodli-32691

Otázku na původ jsem vložila já
„Kdo vymyslel český houskový knedlík?!“

https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/kdo-vymyslel-cesky-houskovy-knedlik

„Čeněk Zíbrt (univerzitní profesor, ředitel Knihovny Národního muzea, etnograf) počátkem 20. století prohlásil:
“.....o knedlíku nalezneme zmínku již v Husově díle…“
Pozoruhodné je lidové vysvětlení vzniku slova knedlík 🙂
Bylo to za války (snad 1866) ve vojenském ležení, kde vojáci měli z mála co vařit a ještě kuchař byl nešika. Upekl jednou placky tak okoralé, že se to dalo ztěžka jísti. I zbylo spousta tvrdých kůrek a kousků. Tu přišel jeden prostý voják a prohlásil, že jim z toho něco dobrého udělá. Rozkrájel všechny ty tvrdé zbytky a zamíchal do trošky těsta z mouky a vody připraveného, osolilo a urobil z toho koule, které dával do vařící vody. Kuchař se tomu posmíval, že z toho nic kloudného nebude; když to ale uvařené voják rozkrájel a pomastil sádlem, všechněm to náramně chutnalo. Voják ten jmenoval se Knedl a po něm to jídlo ono nazváno knedlíkem. později rozšířilo se jídlo, zlepšené ovšem, mezi lid a uchovalo si až do dnešního dne název po svém vynálezci…..."

Další odpovědi
https://www.co­opclub.cz/tipy_a_ra­dy/znate-historii-knedliku/
Znáte historii knedlíků?

Další odpovědi
Drap

Rostlinného původu. Ovšem podle způsobu přípravy může být někdy částečně i živočišného.

zjentek

Já nesouhlasím tak úplně s uživatelem Drap. Kledlík má svůj původ v kuchyni. To znamená, že z rostliny si prostě žádný knedlík neutrhneš, ani kdyby rostl přímo na nějakým knedlíkovníku, pokud takový existuje.

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.