gecco

Jakého psa pořídit na hlídání pozemku?

Stěhuju se na venkov a pro potěchu duše a samozřejmě kvůli hlídání si chci pořídit psa. A nechci žádného nervóza, který by pobíhal okolo plotu a štěkal a štěkal, na druhou stranu chci, aby to byl pes samostatný a schopný si své teritorium uhájit. Pozemek je oplocený, v klimaticky průměrném místě (pro Česko), s rozlohou něco málo přes 4000 metrů.
Zatím mi ze sehnaných informací vypadl kavkazský pastevecký, brazilská fila a beernský salašnický – máte někdo s některým z těchto plemen osobní zkušenost?
Doplňuji:
Efemej → a jaké máš osobní zkušenosti?
Jo, „havík“ a leonberger jsou na dalších místech v pořadí, jen mám pocit, že jsou snadno ukecatelní (služební, kámoš má leona, a i když jsem cizí, ten pes mne poslechne). S německým ovčákem, boxerem a rotvíkem jsem se po chvilce taky domluvil.
Ještě jsem uvažoval o českém vlčáku a moskevském hlídači, ale ti mi přišli až příliš ostří (znám chovatele obou těchto plemen – a, upřímně, nechtěl bych se ocitnout v roli návštěvníka v jejich teritoriu), nepotřebuju hlídat ani státní poklad, ani nebezpečné vězně.

Nejlepší odpověď
Emefej

S těmi plemeny žádnou zkušenost nemám, ale pro stejné účely mám hovawarta. Je to pes přesně podle mého gusta, klidný a poslušný, ale v případě potřeby i ostrý.
Doplňuji:
S tou „ukecatelností“ hovawarta je to pravda, ale pouze částečně. Když bude na volno venku na louce, tak si od cizího člověka dá líbit skoro všechno. Poslouchá ho, dělá různé blbosti, hraje si, aportuje. Ale rozhodně to na něj neplatí na zahradě, nikdo cizí by ve zdraví nepřežil, kdyby přes plot strčil ruku. On vypadá jako mazel, ale je to skutečný hlídací pes.

Zdroj: http://www.ho­vawart.cz/

Další odpovědi
anonym

Volil bych Jacka russela teriéra,je dobrej k rodině,má užasnej temperament a vše stíhá oběhnout.
Blahopřeji k přestěhování na venkov.
Venkovan Jugar
Doplňuji:
Ještě bych zapoměl na tohoto čerta
http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Bor­der_kolie

gecco

Jugare, JRT je sice torpédo na atomový pohon, ale pro zloděje (hajzla) je to jen kousek masa na pekáč. Pokud jej chytí.
Jako samostatný hlídač, bez třeba bernardýna (dogy, mastifa, korzíka atd.) za zády, je k ničemu.
Jo, časem si chci pořídit ještě nějakého zlotřilého psa (ale asi bych si vybral bedlingtona, ten mi připadá jako správný uličník), jenže to ještě chvíli potrvá.