pep

Doporučíte mně, jakého pejska si mám pořídit?

Prosím nějakého zkušeného chovatele, jakou rasu pejska by jste mi doporučili? Už od malička jsem si přála pejska a teď si jej přeji k osmnáctinám. Ale nevím jakou rasu. Studuji gymnázium, nemám žádné kroužky a tudíž na mazlíčka spoustu času, ráda cestuji, chůze není problém, účastním se i pochodů a podobných akcí. Bydlím na vesnici v rodinném domě s velkou zahradou. Máme vykastrovaného kocoura (tomu jsou asi 4 roky). Nikdy jsme psa v rodině neměli. Jaké štěňátko si pořídit? Děkuji.
Líbí se mi jack russel teriér a německý ovčák…myslíte, že bych jako začátečník ovčáka zvládla?
No a pak se mi líbí také čivava :D

Nejlepší odpověď
Andělé

Přesně jak píše Kepler…
Také bych Vám doporučila Border kolii, máme 3 měsíční štěňátko doma.
Pokud máte spoustu času a milujete pohyb, bude to pro Vás super volba.
Tento ovčácký pes je velmi živé, pozorné a obratné plemeno. Patří k nejinteligen­tnější a nejtemperamentnější rase, miluje pohyb, je jím doslova posedlý. Je učenlivý a velmi pracovitý.
Borderky potřebují pána, který se jím bude intenzivně věnovat, např. při výcviku a učení agility, fresbee, flyballu apod. Ale bleskově se učí.
🙂
http://vanille63­.centerblog.net/20523-chiot-border-collie

Další odpovědi
dejavu

Vem si psa nebo odrostlejší štěndo z útulku, tam už vidíš povahu a jestli si vzájemně sednete, řeknou ti tam též, na jaký psí sport se hodí. Můžeš ho i vyvenčit a zjistit, jestli chemie mezi vámi funguje. A uděláš dobrý skutek. Od nás ti můžu nabídnout Filípka nebo Pifíka http://www.utulek-kralupy.estran­ky.cz/clanky/psi-k-adopci.html – pokud chceš jedině malé štěně, zde jsou štěnda z útulků https://www.fa­cebook.com/ste­ne.v.nouzi/?fref=ts
Pokud striktně trváš na čistokrevném štěněti, hlavně si nekupuj bez PP a nepodporuj množitele, kteří pejsky týrají v nelidských podmínkách. Těžko ti radit plemeno, když ani nevíš, co s ním chceš dělat. Borderky jsou sice velmi inteligentní, ale nepřetržitě zaměstnávat někdy může být otravné a když se tak nudí po bytě a vymýšlejí broskvoviny nebo furt kňučí a koukají s výrazem „Hlavně si něco přej“, ne každý na to má. Na obranu a záchranařinu jsou stále nejlepší němečtí ovčáci, s těmi se cvičí super. Pokud chceš něco menšího, chytrého a společenského, pak kavalír king charles španěl. A všestranný rodinný i lovecký pes, vhodný i na práci v sutinách nebo hledání drog je anglický špringršpaněl.

Kepler

Každý ti asi doporučí něco jiného, ale máš výborné podmínky pro chov temperamentního psa, který potřebuje volnost a pohyb, a sice border kolii. Má vynikající charakterové vlastnosti a patří k nejinteligen­tnějším plemenům. Bude-li mít dobrý výcvik a výchovu, udělá pro tebe všechno dřív, než mu to stačíš říct. Mrkni na https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Border_kolie

ivzez

Já odpovím trochu jinak.

Je Vám 18 let, zbývá Vám pravděpodobně poslední
rok gymnázia, nejpozději v druhém pololetí se začnete
připravovat na maturitu, možná i na přijímačky na VŠ.

Co bude dál?

Budete pracovat u Vás na vesnici, začnete někam dojíždět
do zaměstnání nebo třeba půjdete studovat do jiného města?

Pokud budete dojíždět nebo studovat,
Vaše časové možnosti se výrazně sníží …

Pes není hračka na rok.
Pes Vás bude potřebovat nějakých 13, 14, … let.

briketka10

Border kolie má 1. v Top řebříčku mezi nejchytřejšími pejsky:

http://www.spor­tovni-kynologie.cz/ze-sveta-psu/10-nejchytrejsich-plemen-na-svete/2/

Další řebříček je již v AJ, na jiné dovednosti pejsků:

https://en.wi­kipedia.org/wi­ki/The_Intelli­gence_of_Dogs

Jiří Bohumil

Já osobně sice nejsem chovatel, ale jsem „lidským členem“ psí smečky. Žijeme s rodinou mé dcery v RD a ta má 7 psů, různých plemen.
Není blázen, ale veterinářka milující zvířata všeho druhu.
Takže u ní skončilo, mimo mnoha jiných zvířat i několik psů, kterých se původní majitelé, z různých důvodů, chtěli zbavit a přišli s nimi „na poslední injekci“.
K Tvé otázce pak ze zkušenosti. Hlavně si vše promysli z hledisek, které dobře vypsala ivzez. To je moc důležité! Jde o živého tvora, který je na člověka, po celou dobu svého života odkázaný a máš za něj odpovědnost!
A ve Tvém věku už o zodpovědnosti by jsi měla mít jakous-takous představu.
Velice přínosné, pro oba, může mít přístup který radí dejavu.
A teď konkrétně z počátků, jak začínala naše dcera a zkušenosti s různými plemeny a povahami psů.
Když jí bylo 12 let, „vymodlila“ si na nás prvního pejska. Byl to trpasličí pudlík, hnědý, fenka. Byl moc přítulný a chytrý, na „údržbu“ a živení nenáročný, pouze občas stříhání, což se naučila a nebyl s tím problém. Toho měla až do cca 24 let, kdy dostudovala. No a pak už nastal obrat. To už začala sama fungovat ve své profesi a my už na její rozhodnutí, pochopitelně, neměli větší vliv.
A tak u nás „prošla“ různá plemena a povahy. Od ridgbeka, přes různé teriéry a jiné. Dnes máme dva dlouhosrsté německé ovčáky, jednoho ridgbeka, dva pražské krysaříky, křížence teriéra, a jednoho pejska nedefinovatelného druhu. A každý má to své a všichni jsou hodní.
A inteligence je různá, ale tu neovlivníš, ta je i tomu zvířeti dána (jako u člověka) a tak je to pak už jen na náhodě a na štěstí.
Já si myslím, že pro Tebe, pro začátek, by byl vhodnější nějaký pejsek menšího plemene. Jsou nenároční na náklady krmení a mohou být jako mazlíčci i jako poměrně nenároční kamarádi.
Co se týká pohlaví, jsou „tvárnější“ spíše fenky, pejsci bývají více „osobití“.
Německý ovčák a předpokládám i ty kolie, už jsou dosti nároční psi, jak na náklady na krmení, tak i na „zaměstnání“.
Pokud chceš, aby byli spokojení, je nutno se jim hodně věnovat. A pokud Tě nebude mít někdo možnost zastoupit, hodně by trpěli, pokud by jsi ne ně neměla dostatek času.
A ti menší pejsci na toto nejsou tak citliví a hlavně je možno je i snadno brát s sebou – převážet a přenášet. A to co ujdeš Ty, ujdou, pokud jsou zdraví i ti malí.
Takže hlavně zvaž všechna pro i proti, aby jsi zvolila dobře pro oba.

Ušel ventil

Tak plemen je kolem 400 , nepíšete jestli malé – velké plemeno , tak napřed snad trochu teorie – http://www.muj-pes.cz/stene/jak-si-vybrat-stene-165.html

mardub4

Jorkšírský teriér – https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Jork%C5%A1%C3%A­Drsk%C3%BD_te­ri%C3%A9r
je skoro do kapsy a snese velmi dlouhé túry. Já mám čivavu, takže znám výhody tak malinkého pejska. V tašce může i do obchodu. Pozor ale na kocoura. Známá měla taky kocoura a psy a při hraní kocour vyškrábl psovi oko.
Pokud nechodí na výstavy (což je docela otrava), tak ho lidé nechávají stříhat.

Mc Merkurion

… nejlepší a nejvěrnější je vestaj …

anonym

Urcite Mopse – https://cs.m.wi­kipedia.org/wi­ki/Mops

Laxi

Knírače středního

nyjono

Pejska je potřeba vybírat podle povahových vlastností než podle toho, který se ti líbí.
Pro začátečníka něm. ovčáka rozhodně nedoporučuju.

Anonym012

Jako zkusenejsi radim, ze zalezi na co pejska chcete a co po nem budete vyzadovat a samozrejme i zivotni styl. Pokud chcete nejakeho mazlika jen tak, doporucuji male plemeno, pokud ostraziteho a mazlika, tak urcite retrivr a jemu podobne a pokud ostrejsiho hlidace a presto mazla, nemeckeho ovcaka a pokud opravdu hlidace, tak bojoveho (ale nez si poridit toho to, tak radeji zacit a nejakym pratelstejsim.