Kepler

Jaké znáte nejrozšířenější mýty a omyly?

Typu např.: každá fena musí mít aspoň jednou štěňata, plastová okna jsou vakuovaná, houby které nemají palčivou nebo hořkou chuť jsou jedlé…

Nejlepší odpověď
Frontinus

Toho by bylo. Abych se omezil jen na to, čím se aktivně zabývám:

  • „Na lékařskou fakultu se lze dostat pouze protekcí“ – Už dávno k nám není takový nával. A navíc to ani technicky dost dobře nejde.
  • „Doktor (medicíny) musí být chytrý.“ – Ne, znám celou řadu hlupáků, kteří vystudovali lékařskou fakultu.
  • „Homeopatie je forma léčení bylinkami.“ – Ne, není, homeopatie je poháněná vyváženým působením magie a hlouposti.
  • „Systém XY musí být správný, protože ho používají milióny lidí.“ – Jezte výkaly, milióny much se nemohou mýlit.
  • „Co nás nezabije, to nás posílí.“ – Po dvou infarktech a třech mrtvicích kaluž nepřeskočíš. Při nešikovné lokalizaci léze v mozku ji ani nenajdeš.
  • „Naši předci se dožívali sotva třiceti let.“ – Ve skutečnosti byla skoro po celou minulost vysoká dětská a zejména kojenecká úmrtnost, takže průměrný věk smrti klesal. Po přežití dětství byla naděje dožití mnohem vyšší. U pravěkých populací to skoro nejde odhadnout (demografie hřbitova není demografií populace, známky věku na kostře souvisí s věkem nepřímo,..), ale i zde nejsou výjimečné odstatky lidí, kteří velmi pravděpodobně nezemřeli dříve než v šesté dekádě. Na základě sestav koster z pohřebišť lze předpokládat, že stáří se sice na rozdíl od dnešní doby nedožil téměř každý, ale stále to nebylo nic výjimečného. Stručně: V dětství i dospělosti hrozila smrt mnohem více než dnes, ale stále bylo dost těch, kteří se dožili stáří.
  • „Nádory v minulosti nebyly.“ – Ve skutečnosti je nejstarší pravděpodobný nádor zachycený ve fosilním záznamu z triasu.
  • „Nádory byly v minulosti méně obvyklé.“ – Ve skutečnosti nejspíš jen z toho důvodu, že se jich naši předci nedožívali, případně nebyla stanovena diagnóza (vymezení nádoru tak, jak ho známe dnes, je z 19. století).
  • „V Číně dostávali lékaři zaplaceno jen když byl pacient zdravý.“ – Trochu složitější. Týkalo se to pouze některých císařů a snad i vysokých hodnostářů. Když se ale nemoc vlekla, obvykle sami tuto zásadu porušili. Skutečnou součástí čínské lékařské etiky, která měla zabránit zneužití nemocného, bylo to, že lékař neměl pacienta po naordinování léčby už vidět. Tím se sice zabránilo tomu, že lékaře posedl mamon a svého pacienta zruinoval, ale na druhou stranu se tím čínští lékaři efektivně odřízli od zpětné vazby. Původně slibně se rozvíjející medicína tak záhy ztratila dech a v možnostech „starověku a středověku“ nedosáhla ani zdaleka toho, čeho mohla dosáhnout.
  • „Známka tradiční čínská medicína je stará tisíce let.“ – Ve skutečnosti to, co se provozuje, bylo vytvořeno v 50. letech jako čínská medicínská obdoba ruských potěmkinových vesnic. A i sama historie je výrazně kratší. Například akupunktura se objevila někdy kolem roku 200 př.n.l.
  • „Z kostry lze bezpečně určit pohlaví mrtvého.“ – Ve skutečnosti i v případě, že známe etnikum mrtvého, nelze vždy bezpečně určit pohlaví. V případě hodnocení pouze na základě lebky může být nerozhodnutelných nebo značně nejistých až třetina lebek.
  • „Rekonstrukce obličeje na základě lebky je nová technika.“ – Ve skutečnosti toto uměl už asi Petr Parléř, protože jeho socha sv. Václava má obličej dobře modelovaný podle lebky.
  • „Když člověka udeřím do hlavy, omdlí.“ – Vídáme ve filmech. V životě jen když je rána taková, že dojde ke komoci. A pak nejde o nic vtipného.
  • „Bodné zranění srdce vede okamžitě ke smrti.“ – Může, ale nemusí. Ve skutečnosti jsou kazuistiky pacienta, který si s penetrací srdeční stěny sám přišel do nemocnice, tak ne-neobvyklé, že to už jde prezentovat jen na lokálních kongresech. Záleží na orientaci bodného nástroje k uspořádání srdeční svaloviny a na tom, zda bodný nástroj poškodil velké cévy nebo převodní systém srdeční.
  • „Lze bezpečně a přesně určit, jak dlouho je mrtvý po smrti.“ – Oblíbené klišé detektivek. Ve skutečnosti je to docela obtížný problém a často je odhad pouze orientační s poměrně širokým pásmem nejistoty.
  • „Lze určit shodu krve dvou osob.“ – Technicky ano, úplným nasekvenováním. Ale prakticky nikoliv, bezpečně lze pouze vyloučit shodu. I při analýze DNA se sleduje shoda pouze v některých molekulárních markerech. Pravděpodobnost, že dva lidé mají stejný „DNA fingerprint“ je malá, ale není nulová.

Další odpovědi
EKSOT123

Kolegové to vzali za vtipný konec, asi proto, že se tomuto tématu věnuje spousta míst na internetu. Tady na odpovědích také ledacos vyjasní, třeba, že roketa není rukola, (ono vůbec zahradníci šíří dost takových zmatků) že pštros nestrká hlavu do písku,…pořád něco. I v mých otázkách jsem zjistil,nebo připomněl, že jidiš není hebrejština, že Mount Everest není nejvzdálenější místo od středu Země, že rozlišujeme siderický a synodický Měsíc a Země se každý rok otočí víc než 366×.
Ale u některé hoaxy a konspirace už dají člověku trochu víc zabrat. Jako že Američané nebyli na Měsíci, že neprodané mléko v marketech se i několikrát přebaluje, podle podloží se sice gravitace nepatrně liší, ale prý jsou i místa s tak velkou gravitační anomálií, že i voda teče do kopce, (podobně jako nesmyslná snaha tyto anomálie vyvrátit prostředky fungujícími také na základě gravitace, jako vodováhy, niveláky, barometry apod)…
Zdravotnické omyly také není jednoduché překonávat a někdy je to mimo naše možnosti. Údajná škodlivost vajec, mikrovlnné trouby, tavené sýry, že se má hodně pít, třeba podle mě přehnaná panika s polskými potravinami,…
Rusko a politika vůbec skrývá ledacos. Je dnešní Putin původní Putin, opravdu nám média kreslí pravdivý obraz o Rusku? ( je ovšem jasné, že tam bude řada hrabivců kteří toho mají na triku dost,– to trápí i samotné Rusy),… Vtipkuje se o úspěchu rakouské diplomacie přesvědčit lidi, že Mozart byl Rakušan a Hitler Němec…
Sféra náboženství. Sice se snad horko těžko mohou odstraňovat vzájemné předsudky a omyly jednotlivých rozdělených frakcí – protestantů, katolíků, atd., ale opravdu horko těžko. Ještě těžší je to s omyly muslimů, asi by musel přijít vyšší zásah, což je podle mě předpovězeno. Ale z principu hlavní spor mezi ateisty a věřícími přetrvá, nebude-li dáno znamení. A to nemá. Ale tímto sporem je zastíněn rozum je silně ovlivněno i vědecké zkoumání, vč. zkoumání evoluce. Zde by určitý pokrok mohl nastat.
A každý má spoustu drobných osobních omylů. Můj táta byl velký vypravěč a vtipálek a trvalo mi nějaký čas, než jsem si různé věci korigoval. A také vlastní hlouposti: jako ekologicky zaměřený jsem se o auta vůbec nezajímal a střešní pouzdra na zavazadla jsem chvíli považoval za drobné čluny. Myslel jsem, že Andrea Bocelli je žena,…
Nevím zda je to mýtus, ale lidé mají většinou příliš komplikované představy, jak se naučit plavat. Vč. plaveckých instruktorů. Omyl je v tom, že člověk má strach z vody a hloubky. Ale nadechnutý člověk zůstane těsně u hladiny. Stačí drobné pohyby aby udržel nos nad vodou. Ale učňové se hloupě snaží s gravitací bojovat, být vynořeni co nejvíce, nejlépe mít nad vodou celou hlavu. Další umělou komplikací je začínat stylem prsa. Pro nováčka je přece nejpřirozenější styl pejsek, kdy se hrabáním a kopáním lehko nadzdvihuje k hladině.
Omyly lidí jsou tak nevyčerpatelné a nekonečné, že se říká, že správnou cestou lidi jdou až po vyčerpání všech ostatních možností.

mosoj

Že Kepler musí být chytrý jako Kepler.

Rokio

Že staří lidé patří do starého železa.

Přitom Keplerovi to pořád ještě myslí, je celkem inteligentní, má takové znalosti, o kterých by se mi jen snilo a je to pracující důchodce, čímž přispívá do státního rozpočtu.

Kepler dokazuje, že všichni staří lidé nepatří do starého železa a že i senior může prožívat důchod aktivně.

Dochy

Země je kulatá…

jáára

Nová baterie se musí nabít a úplně vybít. FAIL

zjentek

Nejrozšířenější? „Peníze nás udělají šťastnými.“

Kepler

Rokio, Dochy: díky za trochu humoru 🙂

Rokio

Kepler: Myslel jsem to vážně.

Dochy

Já taky 🙂

Kepler

Já vím.

Kepler

mosoj: to není žádný rozšířený mýtus, ani to, že mosoj je chytřejší než Kepler. Za to je mosoj jedovatý dědek. Ale to už každý ví.