František199

Jaké povinnosti platí u vymáhání dluhu na nájemném po dlužníku který je v insolvenci?

Dlužník v roce 2016 po schválení oddlužení splátkovým kalendářem majitelovy podepsal po skončení nájmu uznání dluhu 7000 Kč na nájemném splatném do tří měsíců, s tím že v uznání dluhu jsou po těch tří měsících počítány uroky z prodlení.

Do tří měsíců nesplaceno. (promlčecí lhuta u uznání dluhu na najemnem činí 10let)

Ted je rok 2020 insolvence stále trvá pokračuje a žádný návrh na zruseni insolvence kvuli vzniku noveho dluhu v insolvenci od majitele podán k soudu nebyl. Samozřejmě že věřitel/majitel může požádat soud aby dlužníkovy insolvenci zrušili pro vznik nového dluhu. Ale co když tak neudělá? Může majitel počkat až dlužníkovy skončí insolvence aby se mohl soudit schválně o dluh navýšený na urocích které narostli běhěm pěti let co byl dluznik v insolvenci? Nebo má majitel/věřitel povinnost dluh začít soudně řešit co nejdříve po uplynutí sjednaných tří měsícu?

Odpovědi
Pepa25

Vše dost zásadně záleží na tom, kdy přesně dluh vnikl – když to zjednoduším, pokud před zahájením insolvenčního řízení, tak by měl problém věřitel, že dluh nepřihlásil (doufám, že dlužník neuděl tu hloupost, že by uznal staré dluhy, které měl věřitel správně přihlásit do odllužení!).
Dlužník správně v průběhu schváleného oddlužení nemá vůbec co podepisovat někomu uznání dluhu. Naopak má výslovně zakázáno poskytovat některému z věřitelů zvláštní výhody a přijímat na sebe nové závazky, které by nemohl v době jejich splatnosti splnit (viz §412 v odkaze).
Takže je možné, že věřitel je skutečně vysmátý a úroky z prodlení raketově nabíhají, protože dlužník nemůže nic namítat, když si sám podstatně zhoršil situaci. Pro přesně posouzení by bylo ale potřeba vidět, co přesně ten nešťasník podepsal a jak probíhá jeko oddlužení.

Zdroj: https://www.za­konyprolidi.cz/cs/2006-182#p412

kamila2658

Zkuste se obrátit na https://www.ci­kr.cz/sluzby/pra­vo-nemovitosti/ . Řešil jsem u nich některé věci ohledně koupi domů a vím, že tohle řeší také :)