Bianka1

Jaké výhody z hlediska práva má pojem „trvalé bydliště“ vůči např. majiteli domu(bytu) atd. ? Anebo jde jen o název?

Zajišťuje „trvalé bydliště“ větší nárok na bydlení, než „přechodný pobyt“? Např. při výpovědi z nájmu ?

Nejlepší odpověď
Emefej

Trvale bydliště je jenom evidenční údaj, žádná zvláštní práva z něho neplynou.

Další odpovědi
Filip84

Pojem „trvalé bydliště“ platné právo nezná, operuje s pojmem trvalý pobyt.

Z přihlášení občana k trvalému pobytu nevyplývají žádná práva k objektu, ve kterém je přihlášen, ani k vlastníkovi nemovitosti (§ 10 odst.2 zák­.o evidenci obyvatel).

Zdroj: https://www.za­konyprolidi.cz/cs/2000-133

led

Trvalý pobyt je dôležitý aj pri voľbách do obecných zastupiteľstiev a parlamentu. Napríklad, tento rok pri volbách na Slovensku (neviem ako to teraz platí v ČR) nebude prenosný volebný preukaz (ako to bolo predtým), tj platí len hlas podaný v mieste trvalého bydliska.
Rovnako to platí aj pri zľavnených predplatných lístkoch na prepravu v hromadnej doprave (pokiaľ nie ste penzista, invalid).

Filip84, ak sa mýlim, prosím, upozornite ma, ďakujem.