Lgee

Jaké všechny orgány vydávají zákony?

Označuje se mezinárodní smlouva/rezoluce, evropslé narizeni jako zákon taktéž nebo jako „zákon“ se označuje jen zákon vydaný státem?

Nejlepší odpověď
Dochy

Tak v rámci ČR máme ohledně zákonů jedinou autoritu – parlament
https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Z%C3%A1konod%C3%A1rn%­C3%A1_moc

Další odpovědi
Pepa25

Více obecný pojem jen zákon je právní předpis nebo také normativnáí právní akt. Základní info je i na wikipedii viz odkaz. Právní akty EU ( https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Pr%C3%A1vn%C3%AD_ak­t_Evropsk%C3%A9_u­nie) jsou nařízení, směrnice, rozhodnutí, doporučení nebo stanoviska. Jako zákony se neoznačují.

Zdroj: https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Pr%C3%A1vn%C3%AD_p%C5­%99edpis

Daidal

Zákonodárné orgány, ti co mají zákonodránou moc. Většinou parlament, ale taky prezident (obvykle poloprezidentské republiky), kongres, monarcha, shromáždění.
Pak taky ve spolupráci s vládou nebo prezidentem (nepočítám ratifikace, ale myslím to tak, že se dělí o zákonodránou moc).
Pro srovnání USA je prezidentská republika, prezident má výkonnou moc (vláda). Rusko je poloprezidentská republika, prezident má zákonodárnou moc (no, alespoň formálně… o skutečné Putinově moci by se toho dalo napsat víc, je to spekulativní). Taky proto USA nemají premiéra, ale Rusko ano. Oba prezidenti, ale s jinými pravomocemi (každý drží jinou státní moc). USA jsou prezidentskou rep., protože prezident má výkonnou moc (a ta se bere jako taková „důležitější“ – prostě vláda) a to navíc úplnou. Kdežto ruský prezident má legisativní moc a to navíc neúplnou, protože se o ní částeně dělí s parlamentem – kterému ale víceméně šéfuje (navíc může i sám do jisté míry vydávat zákony).
Jak je to s něřčím takovým ve státě udává vždy jeho politický systém. Kdo vydává zákony (nebo lépe, kdo/co je představitelem zákonodárné moci) se může lišit. Zde je vidět, že i když se jedná o prezidenty – jejich účel se značně liší, z oblastí pravo/moci.

To na co se ptáš v doplnění otázky není tak těžké dohledat. Co je zákon, co je vyhláška/nařízení, mezinárodní smlouva (a tyhle ostatní právní věci nejsou zákony. Ale můžou spolu souviset, doplňovat se nebo přesněji stavět jenda na druhé… Zákon je konkrétní právní předpis). https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Z%C3%A1kon
https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Pr%C3%A1vn%C3%AD_p%C5­%99edpis#D%C4%9Bl­en%C3%AD_pr%C3%A1vn%C3%AD­ch_p%C5%99edpis%C5%AF

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.

Lgee

Tak v EU to tak neni, protože tady smlouva platí přímo.

Daidal

?
Víš, co je smlouva?

Lgee

Ano. Řikam že v EU, předpisy platí.přímo.jelikož to je upraveno.ústavou.

Dochy

Ne. ČR se zavazuje dodržovat nějaké právo. To neznamená že nemusí vydávat zákony. Pokud něco z mezinárodních smluv a závazků se týká občanů, musí to ČR ošetřit zákony. V nějakých případech to ošetří tím způsobem, že v zákoně vyjde že třeba nějaký výrobek musí odpovídat normě ISO EN xxxx/yyyy

Lgee

Ale evropské nařizení se stává součastí bez toho aniž by stát akt provedl zákonem, to se týka akorát evropských směrnic že musí být upravena zákonem (jde o samopoužitelné nařizení.)

Daidal

Tedy spíš se ten ruský prezident dělí o tu moc se *shromážděním. Jako on to vlastně je parlament (protože funguje jako každý jiný dvoukomorový parlament), ale říkají tomu federální shromáždění… ony totiž byly i jiné shromáždění, které měly zákonodárnou moc, ale fungovaly trochu jinak, než parlament. A nejde přímo v tomto případě říct, že se o to dělí, spíš je ten „parlament“ pod prezidentem (může ho spíš zastupovat v případě potřeby) a takový doplňující k němu. Není to tak, že by toho přrezidenta v ejho moci omezoval (jako je to v jiných případech, v jiných zemích).

Lgee

Dochy – myslim celkově na celém světě, pokud je něco označeno jako „zakon“ tak zda je to vždy od státní autority nebo to může být i jiná autorita? Např. Uganda Act of International Treaty XXX tak zda-li to vždy znamená jen zakon vydaný státní autoritou?

Dochy

Mezinárodní smlouva či dohoda není zákon. Mezinárodní smlouva obvykle zavazuje stát a je pak na něm jak konkrétními zákony (je-li to třeba) tu smlouvu naplní. Můj názor, práva nestuduju a nikdy jsem nestudoval.

Daidal

Dochy, se vsaď, že vždycky, když mu odpovíš, tak buď, udá nějaký „protiargument,“ zeptá se na to znovu (třeba jen trochu jinak) anebo se zeptá na něco jiného… to je marné.

Lgee

Jen kopíruji to co je napsáno na wiki, sněrnice/narizeni eu se stává přimo závaznými pro subjekty vnitrostatniho prava pokud ho státní zákonodárný orgán neschválí do určité doby.