dust8

Jaké všechny existují mutageny?

Nejlepší odpověď
annas

Existujío¨ druhy mutagenů¨

"Chemické mutageny

Jedná se o chemické látky, které buďto narušují DNA (například kyslíkové radikály, dioxiny, těžké kovy, dehet, ethidium-bromid), nebo poškozují buněčný aparát dohlížející na rovnoměrné rozdělení genetické informace (kolchicin).

Fyzikální mutageny

Jedná se o různé druhy záření, které poškozuje DNA. Jde zejména o ionizující záření, UV záření, RTG záření, gama záření…

Biologické mutageny
Jedná se o tzv. onkogenní viry, které infikováním buňky zvyšují šanci na mutace v DNA. Patří sem adenoviry, herpes viry, virus Epsteina-Barrové, Rousův sarkomální virus a Rauscherův virus leukémie. "

https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Mutagen

Obecně platí
Cokoliv, , co způsobuje mutaci (změnu DNA buňky). Změny DNA způsobené mutageny mohou poškodit buňky a způsobit určitá onemocnění, například rakovinu.

Mezi mutageny patří : radioaktivní látky, rentgenové záření, ultrafialové záření a určité chemikálie."

https://www.can­cer.gov/publi­cations/dicti­onaries/cancer-terms/def/mutagen