brillant

Jaké vrtáky použít na vrtání nerezu?

Hlavně se mi jedná o provádění děr v domácích podmínkách. Jaký to je nerez nevím. S vrtákem HSS-R, HSS-G udělám max. jednu díru a je po něm. Až seženu, tak zkusím ještě ty HSS-Co.

Nejlepší odpověď
aliendrone

Záleží JAKÝ nerez máš na mysli. Obyčejný příborový? Na to stačí obyčejná rychlořezná ocel – jak píše Muffz (HSS-R nebo lepší HSS-G). Pokud jde o zámkové pevnostní vysocelegované antikoro, použij HSS-Co. Zásadní je přitom mít správně nabroušený vrták (především jeho vrcholový úhel) a správná řezná rychlost (tedy otáčky). Prostuduj Černocha. (strojnické tabulky,kde je o obrábění snad všechno)! :)

Dodatek: Jestli vrták (správně broušený) zničíš po JEDINÉ vyvrtané díře, znamená to, že špatně vrtáš.

  1. velká řezná rychlost (vysoké otáčky) >> vyžíháš ho
  2. velký posuv (moc na to tlačíš) >>> vyžíháš ho, hrozí i zlomení a úraz
  3. nerez se těžko obrábí, proto jakákoliv chybička běžné vrtáky ráda likviduje

Jestli např. máš ruční vrtačku a 3000ot/min, tak sry – to se FAKTICY NEDÁ!! Znovu opakuji – prostuduj Černocha (nebo ekvivalentní strojnické tabulky, tam to VŠECHNO JE!!

Na vrtání do kovu je lepší stojanová vrtačka, nebo i ruční uchycená ve stojanu (s regulací otáček). Vrtat jde pochopitelně i čistě ruční vrtačkou v ruce drženou, ale otáčky a posuv (tedy přítlak) MUSÍŠ dodržet! (při vrtání čistě rukou je větší šance na zlomení vrtáku, když to neumíš) Posuv můžeš regulovat rukou. Uvědom si, že vrtáš ocel (legovanou, tedy o DOST tvrdší matroš než je dřevo nebo sádrokarton či běžné oceli), to chvíli trvá. Uber na otáčkách, pokud můžeš, tak chladit! Každopádně – kobalťákem (HSS-Co), to určitě zvládneš! (pokud se nedopustíš nějaké drastické chyby)

Další odpovědi
Edison

Na to jsou speciální vrtáky do nerezu. Je dobré je mít odděleně a označené.

Muffz

Mají označení HSS, je potřeba je hodně chladit (kvůli tepelné vodivosti nerezu) a hodně rychle se tupí.

Musíš hodně chladit (emulzí nebo vodou) a jet na nejmenší otáčky, jinak se ti otupí i nejlepší vrták.

mosoj

Je třeba při vrtání mazat!!! Jinak platí vše co napsal aliendrone.

petrdostal

Příspěvek smazán administrátorem.