Avatar uživatele
Stříbrný

Jaké veverky u vás převládají? Měli jste někdy ochočenou veverku?

Dočetla jsem se, že: Barevné varianty většinou odpovídají prostředí a klimatickým podmínkám. Tři barevné formy veverky jsou typickým příkladem takovéto variability druhu, která je podmíněna teplotou prostředí a projevuje se genetickými odlišnostmi populací jednoho druhu. Jednotlivé barevné variety odpovídají zonalitě oblasti, a to jak ve smyslu vertikálním (nadmořská výška), tak i horizontálním (zeměpisná šířka). Pro chladnější oblasti (severnější a horské) a přirozené jehličnaté lesy je typický výskyt tmavě zbarvených jedinců (černých, tmavohnědých nebo červenohnědých). Tmavší srst je obyčejně hustější a teplotně lépe izoluje (zachycuje více tepelné části světla), než srst světlých jedinců. Světlé formy (rudohnědé nebo červené), které se vyskytují v teplejších oblastech jsou typické pro listnaté lesy nebo např. pro parky a městské sady.
Rudé veverky se tedy vyskytují hlavně v teplejším a sušším prostředí, zatímco tmavé najdeme spíše v oblastech chladnějších a vlhčích. Podobnou závislost ve zbarvení lze vysledovat i u severoamerického druhu - veverky popelavé (Sciurus carolinensis).
Výše uvedená pravidla určující barevnost veverek nelze chápat absolutně. V praxi lze vysledovat spíše převažující tendence. V jednom veverčím vrhu mohou totiž být rezavá i tmavohnědá mláďata. (zdroj http://www.savci.upol.cz/….
Myslíte, že to platí?

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele

Takže žiji v Kladrubech nad Labem (Pardubický kraj) a u nás převládají červené veverky. Pouze jednou jsem viděla černou.
Doplňuji:
Lesy jsou u nás hlavně smrkové a borovicové i smíšené. V menší míře se vyskytuje jedle, modřín, dub, javor, bříza a další.

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Pokročilý

Ahoj, my veverku doma máme (jmenuje se Cecilka), vzali jsem ji domu potom co vypadla od mamči a sourozenců ze stromu, bohužel veveřice si jí zpátky již nevzala, máme jí už rok a půl a dá se to přirovnat k trochu divočejšímu potkanovi. JInak odpověď na první otázku, u nás začali zrzavé veverky vytlačovat ty naše tmavě barvené, bohužel... :-)


Avatar uživatele
Zlatý

Zrzavé i černé. Zatím.
S ohledem na situaci na Britských ostrovech, kde veverky popelavé prakticky z ostrova vytlačily evropské veverky (populace domácích silně klesla) a s ohledem na fakt, že veverky popelavé se již šíří volnou krajinou na jihu Evropy (uvádí se především Itálie) můžeme čekat, ža za nějaká desetiletí na naše veverky se budeme chodid dívat do zoo a muzeí.
Doplňuji:
Ćesílko, když budeš veverce nosit praví jedlové šišky (jedle bělokorá) sbírané ze země (ze stromu jsou ještě nedozrálé a veverce moc nechutnají), stačí ji krmit jednou týdně.


Avatar uživatele

Byl jsem na teplicku v parku a jsou tam zrzavé i tmavé veverky, i dosti drzé. Jinak mám v kleci koleso a veverka mi v tom běhá. Tvoří mi proud nasvícení. Nejhorší je, že musím brzo ráno na šišky, aby mohla loupat semínka. :)

 

Diskuze k otázce

Avatar uživatele
Stříbrný

manon

frankie89: Tak divoká Cecilka - hezké :) No a Cecilka je tmavá? Jak moc je ochočená?

Avatar uživatele

anonym

venkovan, ber to nadhledem. Jednou jsem takto oblbnul holku a věřila tomu, že vevrka mi v kolesu dělá elektriku....

Avatar uživatele
Stříbrný

manon

česílko: Já taky ocenila ten Tvůj dobrý vtip. Vždyť víš, že smích je pro mne na prvním místě :)

 

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Příroda a životní prostředí

Zlatý Drap 788
Zlatý annas 588
Zlatý beer 515
Zlatý hanulka11 447
Zlatý mosoj 379
Zlatý www 358
Zlatý Kepler 279
Zlatý marci1 276
Zlatý gecco 235
Zlatý quentos 188

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.