Lumpy

Jaké včechny války vyhráli a prohráli Američané??

Nejsem si jistý ale myslí že všechny až na tu ve veitnamu. A omlouvám se nwm jak se píše vjetnam.

Nejlepší odpověď
quentos

ono jich v jejich historii moc nebylo, právě proto si žijí tak, jak si žijí. Vyhráli samozřejmě válku za nezávislost (1775–83), jinak by dnes USA nebyly; jako na svou největší hrůzu vzpomínají na občanskou válku Severu proti Jihu (1861–65), kterou vyhrál Sever bojující za zrušení otroctví. Jinak se v jejich režii odehrávala spíše vojenská pomoc (jako v obou světových válkách), bez níž by dnes Evropa byla v rakousko-uherském či německém područí.

S Bubcou musím nesouhlasit – bylo jich naopak jako šafránu, pokud tedy nepočítáme války s Indiány o území. Právě proto ve svých tisícistránkových dějinách rozebírají kdejakou hovadinu, jelikož nemají mimo uvedených dvou válek prakticky o čem psát.

Další odpovědi
led

Za celú svoju éru vyhlásili 2 vojny – Nemecku počas svetových vojen. Ani jedenu nevyhrali USA, ale spojené armády Spojencov.
Vojna za nezávislosť vlastne začala vzburou za osamostatnenie 13 amerických štátov (kolónií) od Spojeného kráľovstva Veľkej Británie.
Vojna Sever proti Juhu bola americké štáty proti americkým štátom. Vyhrali severné štáty.
Všetky ostatné „vojny“ boli buď obranné (Japonsko), alebo „policajné“ zásahy (Korea, Vietnam, Grenada, Irak,…)
Najdlhšie a najkrvavejšie zasahovali vo Vietname, odkiaľ museli pod politickovojenským tlakom odísť.

cukrar

Za našich mladých let, mimo propagandistické komunistické rétorice se říkalo, že ve Vietnamu válčí Čína a Sovětský svaz proti Americe. Všicni si zkoušeli svojwe zbraně.
Jelikož jsem tam nebyl, věřím textu http://cs.wiki­pedia.org/wiki/V%C3%A1lk­a_ve_Vietnamu

anonym

To by byl sakra dlouhý seznam.
Jak tak,tak tak.
VIETNAM.
http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Ka­tegorie:V%C3%A1lky­_USA

pondělí

američani si uzurpují pozici světového policajta a také se tak chovají,
oni oficialně žádnou válku nevedli,jen ty světové,vždy to byla jen pomoc spřáteleným zemím,mi to známe od Varšavské smlouvy
jinak,ta největší verbež z evropy,jsou dědové,dnešních američanů