elvan

Jaké vás napadnou rčení/ustálená slovní spojení k živlům?

Sháním co největší kvantum slovních spojení, která vás napadnou k vodě, ohni, zemi a vzduchu. Jde mi opravdu o kvantitu, tak prosím zapátrejte v paměti, co se vám vybaví. Je mi jasné, že k ohni toho bude nejvíce, zkuste prosím zapátrat i v jiných živlech, děkuji. Píšu na to práci do školy.

Pro příklad uvádím – „Dám za to ruku do ohně“, „Staví vzdušné zámky“, „Tichá voda břehy mele“ atd.

Nejlepší odpověď
Alesh

Jaké? Snad jaká, ne? Jsou přece „ta“ rčení, takže jaká rčení.
Jinak mě napadlo:
Oheň (voda) je dobrý sluha, ale zlý pán.
Pokud budeš brát vítr jako proudící vzduch, pak: Kdo seje vítr, sklízí bouři.
Sice je to spíš o džbánu, ale chodí se s ním pro vodu: Tak dlouho se chodí se džbánem pro vodu, až se ucho utrhne.

Další odpovědi
briketka10

Voda
„Dvakrát do jedné řeky nevstoupí“. „
Tak dlouho se se džbánem k vodě chodí, až se ucho utrhne!“.
„Ryba nemůže žít bez vody,člověk bez lidí.“
„Z bláta do louže“.
„Samá voda, samá voda…“
„Principem všech věcí je voda, z vody je vše a vše se do vody vrací.
"Teče voda teče, ale nám neuteče“.
„Moudrý člověk je jako voda.
"Kdo si myslí, že dvakrát do stejné vody nevstoupí, často do ní spadne.“
„Voda je kapalina bez zápachu, barvy ciré, která po náhodném požití nevyvolá okamžitou smrt.“
„Voda očišťuje zevně – slzy zevnitř.“
„Víno vzbuzuje k zpěvu, voda k hněvu“.
„pramen spokojenosti Pramen“ nebo „hlad je převlečená žízen“
„Vzhůru! Všichni kdo žízníte, pojďte k vodám i ten kdo peníze nemá.“
„Ve víně pravda, ve vodě zdraví.“
„Voda základ života“.
„Voda a zloba nikdy nezaniknou“.
Oheň
„Brzy oheň, brzy popel“.
„Kde byl dřív oheň, tam můžeme najít žhavé uhlíky“.
„Kámen v ohni puká a vosk se roztápí“.
Vzduch
„Vzduch, Boží duch“.
Země
„Buď zemi andělem, ona ti bude rájem“.

Drap

Oheň – Dobrý sluha, zlý pán
Země – zem všechno vyléčí
Voda . je to voda na jeho mlýn
Vzduch – vypažil se jako pára nad hrncem , stále lítá v povětří

manon

Mít kapku štěstí… Nemusí pršet, hlavně když kape…Bouře ve sklenici vody…
Doplňuji:
Nezahrávej si s ohněm… Kudy vítr, tudy plášť…Vítr fouká ze strnišť… Bežet s větrem o závod

venkovan

Lepší povodeň v baráku, než tchýně v obýváku.