Mr.Jan

Jaké uplatnění má vystudovaný filozof?

Nejlepší odpověď
annas

Jen upozornuji, že je rozdíl mezi filo-sofií a filo-zofií,.

Proti fonetické podobě (s písmenem z), je-li uplatněna ve slovních spojeních typu „filozofie našeho technického projektu“ apod., filosofové nic nenamítají. Ale je koneckonců rozdíl mezi řeckými slovy sofia (moudrost) a zofos (temnota) – jak na to upozorňuje dokonce už i fyzik: profesor Jan Fischer v tomto čísle TT. Filosofové (včetně mne) by proto uvítali, kdyby smysl jejich skromného snažení byl důsledněji než dosud respektován i v ortografii katolicky profilovaných autorů, překladatelů a redaktorů. Je fakt, že v 70. letech minulého století si „filozofové“ zvolili jiný pravopis. Ale filosofie v pravém slova smyslu si ho nezaslouží.

https://www.te­ologicketexty­.cz/casopis/2007-4/Christologie-nebo-kristologie-Filozofie-nebo-filosofie.html

Filosofie je obor na FF klasických universit. Je výhodné si zvolit dvouoborové studiim , = větší možnosti pro výuku na škole., Studenti znají historii, okolnosti vzniku filosofie nejen antické, ale znají i moderní směry. Mohou se uplatnit i ve vědě, v praxi jako manažéři , tam, kde je třeba zapojit logiku a kritické myšlení, pravidla etiky. Přínosem filosofa je trpělivost, protože k tomu abyste porozuměli filosofickému textu jej musíte přečíst i 6–7 krát. Dá vám kritické myšlení, což však není vždy populární. Jako filosof dokážete sobhájit svůj názor nebo myšlenku. Dokážete se podívat na problém z více stran a úhlů pohledu. Dovedete prokouknout druhé lidi, takže budete mít výhodu oproti jiným. Snadno se do práce dostanete. protože zvolíte adekvátní metodologii. Umíte pracovat s textem nebo si najít vhodné materiály/pros­tředky k tomu jak problém vyřešit. A v neposlední řadě poznáte i sebe sama.

Další odpovědi
Disraeli

Už z něj bude študovaný filozof, takže logicky by měl vědět, co si počít s životem. :D
Záleží, jak to sám zužitkuje (to se dá říct o kterémkoli oboru), a tak jako tak bude mít VŠ, takže je to plus (a filozofie určo nebude to jediné, co tam bude studovat, i když je to hlavní předmět). Uplatnění může mít jakékoli, pokud ho filozofie bere a chce to studovat, není důvod, proč by ne (i když mnozí odrazují). Já bych to třeba vyloženě nestudoval, o filozofii se dá zabývat zcela „normálně“ samosamostudiem koníčkem. Je taky možné, že ti ji škola zhnusí.. ale třeba ne.
Na uplatnění jukni do odkazů, předpokládá se dost, žebudeš psát, taky můžeš být někde zaměstnaný nebo sám podnikat. Zaměstnaný ale můžeš být kdekoli a vůbec to ani nemusí souviset s filozofií a příbuznými obory (humanitní obory, státní správa, vyšší pozice ve firmě – organizační/správ­ní, poradce, někde v médiích, taky jako spisovatel, překladatel – to už souvisí s těmi humanitárními, tedy třeba jazyky atd).
https://kfi.zcu­.cz/studium/u­platneni-nasich-absolventu.html
https://www.ja­zykovy-koutek.cz/?p=8035
https://ufar.ff­.cuni.cz/cs/ucha­zec/filosofie/u­platneni-absolventu/

Kelt

A neuvádíte konkrétní obor? Jiné je to toho, kdo studoval jazyky, ten může třeba učit, psát učebnice. Historik , archeolog, egyptolog -každý bude dělat v oboru. Ale jaká je realita, to nevím.

Beno

Učitel na filosofické fakultě.

Arne1

Podavač v mekáči

Rokio

Může klidně pracovat jako úředník a protože má vysokou školu, tak bude pobírat vysoký plat.

Kromě toho se z něj může stát například profesor, vedoucí knihovník, či průvodce.

quentos

Beno: to by musel mít doktorát (nebo si ho dělat).

Disraeli

Kelt, filozofie je obor. ;)