faktor82

Jaké sny mají slepí lidé?

O čem se zdá slepým lidem? Co ve snech prožívají? Jak rozeznají sen od reality?

Nejlepší odpověď
kropitko

Sny nevidomých se zásadně liší podle toho, jestli jsou slepí už od narození nebo raného dětství, nebo zda oslepli v průběhu života. Lidé, kteří oslepli po sedmém roce života, sní stejně jako ostatní, čím delší doba ale uplynula od ztráty zraku, tím méně nabývají sny konkrétních tvarů. Snění lidí slepých od narození jsou ve vědeckých kruzích předmětem vášnivých diskuzí. Sny jsou zkoumány ve spánkových laboratořích, ale i prostřednictvím hodnocení výpovědí a zápisků nevidomých.

Zdroj: http://www.psychic­ke-zdravi.cz/novinky-laik-nespavost/o-cem-sni-slepci-267

Další odpovědi
annas

Sny lidí osleplých později se liší od snů do narození nevidomých. Mozek totiž ve spánku zpracovává podněty, které získává během bdění. Lidé, kteří nikdy neviděli, nemají tedy ani žádnou představu o vnímání barev, světle a tmě. Ve snech tedy mají hlavní úlohu sluchové a hmatové vjemy, stejně jako v jejich běžném životě.

Něco takového je špatně přestavitelné pro člověka, který vidí, ale je třeba si uvědomit, že lidé od narození slepí nežijí ve tmě, protože nemohou vnímat světlo, nechápou ani jeho absenci.
Ve snech lidí osleplých později se ale díky paměti a vzpomínkám obrazové představy vyskytovat mohou.
Navštěvovala jsem besedy v Tyfloservisu, které vedl pán. Přišel o zrak při havárii na motorce. Na otázku, jaké má sny, odpověděl v tom smyslu, že se mu objevuje skutečnost tak, jak ji kdysi viděl.

Zdroj: http://www.vtm­.cz/clanek/ja­ke-sny-maji-lide-od-narozeni-nevidomi