DDarent

Jaké „rozlišení“ má lidské oko?

Nejlepší odpověď
Děda Louda

Lidské oko je první částí řetězce vidění. Má jednoduchý objektiv o 2 členech – rohovka (cornea) je vnější člen a čočka (lens) vnitřní. Množství světla, které vstupuje do oka, je řízeno duhovkou (clonou, iris), která je mezi nimi. Světlo se potom šíří průhledným sklivcem (vitreous humor) a na světlocitlivé sítnici (retina) vytváří otočený obraz.

Sítnice je světlocitlivá část oka a odpovídá CCD/CMOS senzoru případně filmu ve fotoaparátu. Pokud by se sítnice vyrovnala do plochy, vytvořila by kruh o průměru cca 42mm – vynikající shoda s úhlopříčkou kinofilmu! Sítnice je tvořena světlocitlivými buňkami – asi 130 miliony tyčinek (rods) a 7 miliony čípků (cones). V tomto smyslu je oko vlastně 137 megapixelový foťák! Čípky jsou sice méně citlivé ale zato dokáží rozlišovat barvu. Naproti tomu tyčinky jsou velmi citlivé ale „černobílé“. Proto my lidé v šeru vidíme jen černobíle.

Žlutá skvrna (fovea) je místo na sítnici o průměru cca 0,2–0,5 mm. Nachází se na ose oka a je to místo nejostřejšího vidění, kterým my lidé ostříme. Na 1 mm2 tam připadá asi 150 000 čípků (odpovídá rozlišení asi 10 000 dpi!) a nejsou tam skoro žádné tyčinky. Žlutá skvrna slouží k ostrému a barevnému dennímu vidění a vysoké rozlišení podporuje i fakt, že každý čípek ve žluté skvrně má svůj vlastní optický nerv (vlákno).
Dále od žluté skvrny čípků rychle ubývá, přibývá však tyčinek a jejich hustota je největší ve vzdálenosti cca 5–6 mm od centra (kolem 160 000 tyčinek na 1 mm2). Tato oblast sítnice reaguje zejména na pohyb a změny intenzity světla a slouží k perifernímu a nočnímu vidění. Na jeden optický nerv je napojeno více tyčinek, což sice snižuje rozlišení ale současně zvyšuje jejich citlivost – údajně jsou tyčinky schopné zachytit jediný foton! Protože oko opouští ve svazku optického nervu (papile) celkem asi 1 milion nervových vláken (v tomto smyslu je tedy oko 1 megapixel), v průměru je na 1 vlákno napojeno 130 světlocitlivých buněk (vida – základy JPEG komprese staré miliony let 🙂.

Zdroj: http://www.fo­toroman.cz/techni­ques2/light_e­ye_camera.htm

Další odpovědi
mosoj

Pokud se to zjednoduší a bude porovnávat s fotopřístrojem tak 137 Mpix a dynamický rozsah 30 EV ( dobré fotoaparáty mají cca 10 – 12 EV.