Jaké roli hrají pigmenty?

Bílá rasa se dělí na dvě skupiny. Někdo je bílej a někdo tmavší. U někoho to slunce více opaluje a to je zapříčiněno pigmenty. Čím to je? Může to být i tím, že někdo měl tmavší předky a nebo je to souhra náhod v množství pigmentů, kdo kolik má?

Nejlepší odpověď
dubraro

Pigmentace kůži chrání před nežádoucími účinky slunečního záření. Stupeň pigmentace se jednak přenáší geneticky, jednak mění v průběhu života v závislosti na životních podmínkách.
Zkráceně řečeno – kdyby se černoši přestěhovali do severní Evropy*), za pár tisíc let budou bílí.

*) To není narážka na aktuální problémy s přistěhovalec­tvím.

Další odpovědi
Kepler

V barvě kůže hrají roli jak dědičnost, tak zeměpisná šířka, odkud člověk i se svými předky pochází. Europoidní (bílá rasa) je dominantní v Evropě, Severní Africe a Blízkém i Středním (asijském) východu). Dělí se dále na severní a jižní větev od blonďatých světlých Skandinávců až po tmavé Indy a Araby. Vše závisí na tvorbě melaninu a ta zase závisí na intenzitě slunečního záření. Tmavá barva kůže má rozhodující vliv na ochranu před škodlivým UV zářením.
(volně podle wiki)