OXYD

Jaké reparace byly stanoveny naší nové republice po skončení 1. svět. války?

Otázka je spozumitelná

Nejlepší odpověď
annas

1. ČSR získala reparací
ČSR převzala nejhodnotnější stát. statky z býv. monarchie a evaluační komise ocenila je částkou 24 278 mil. Kč. Liberační dluh ČSR činil 750 mil. zl. franků, tj. asi 4 ½ miliardy Kč, právo na reparace bylo ČSR přiznáno ode dne 28. 10. 1918.

2. Dohoda o příspěvku na výlohy spojené s osvobozením území bývalého mocnářství rRk.-Uh. sjednána mezi čelnými, spojenými a přidruženými státy v Saint Germain en Laye dne 10. září 1919. Pro čsl. stát má důležitost článek 1. a 2. Článek 1. zní: Polsko, Rumunsko, SHS a ČSR jakožto státy, kterým připadlo území býv. mocnářstvíR rak.-Uh. a které vznikly rozkouskováním zmíněného mocnářství, svolují každý, pokud oň jde, že zapraví jakožto příspěvek na břemena a náklady, způsobené osvobozením zmíněných území, částky, jejichž výše nepřekročí 1500 mil. fr. ve zlatě. Frank ve zlatě bude počítán ve váze ryzího zlata, zákonem předepsané 1. ledna 1914. Článek 2. zní: Částka, placená státem čsl., nesmí v žádném případě překročiti 750 mil. fr. Kdyby příspěvek, uložený čsl. státu měl převyšovati tuto částku, pak rozdíl mezi zvýšeným příspěvkem a 750 mil. fr. se odečte od celkové sumy 1500 mil. fr. a nebude moci býti přidělen ostatním státům.

Více zde: https://www.ca­sopisczechindus­try.cz/news/re­parace-a-mirove-smlouvy-ve-vztahu-k-csr/

Připomeňte si z dějepisu Versailleskou mírovou smlouvu a dovíte se, jak to s reparacemi bylo.

Versailleská mírová smlouva

Versailleská mírová smlouva byla nejdůležitější ze šesti mírových smluv uzavřených roku 1919 jako výsledek šestiměsíčního jednání na Pařížské mírové konferenci, kterou byla oficiálně ukončena první světová válka mezi Státy Dohody a Centrálními mocnostmi. Jednání o této smlouvě navazovalo na příměří, které bylo uzavřeno 11. listopadu 1918 v Compiègns­kém lese.

Další odpovědi
aliendrone

Jakkoliv led a annas mají striktně pravdu v tom, že nám logicky NEMOHLY být napařeny VÁLEČNÉ REPARACE, tak vznik našeho státu NEBYL ZDARMA. O tom se již ale nikde nepíše (proč?) a jsem DOST udiven, že ses vůbec k něčemu takovému nějak dopracoval(a).

Můj „nej“ poznatek je o Haagské konferenci (31.8.1929), kdy byl schálen Youngův plán, ve kterém se snižoval ČSR „příspěvek za osvobození“ na cca jednu čtvrtinu (asi 3 miliardy Kč, splácet se mělo po dobu 37let). Musíš ale pochopit, že TEHDEJŠÍ koruna měla oproti té dnešní doslova NESKUTEČNOU hodnotu, navíc byla podložená ZLATEM, nebyl to jen bezcenný papírek)! Jaká byla původní výše příspěvku (ono se to v průběhu času měnilo – viz Dawesův plán atd.) je dnes těžko dohledatelné, musel bys osobně procestovat archivy. Mnozí tvrdí, že v dnešní (přesněji v PŘEDKORONAVIROVÉ měně) se jednalo cca o 1 BILION Kč. :)

led

Žiadne. Československá republika vznikla až po skončení 1.svetovej vojny a ako taká ako nejestvujúci štátny celok nemohla byť účastníkom tejto vojny.

Česká republika ako oficiálny samostatný štátny útvar, nie súčasť federálneho štátu, ak neberiem krátke obdobie od vzniku slovenského štátu po vznik protektorátu Čiech a Moravy, vznikla 1.1.1993.

Doporučujem zopakovať si znalosti zo základnej školy.

Emefej

Žádné, ČSR sice vznikla ještě v průběhu války, ale jako samostatný stát se války neúčastnila.

JežíšKristus

Číselné hodnoty již byly zmíněny, jen dodám, že ČSR vznikla 28. října 1918, konec WW1 nastal 11. listopadu 1918 v 11 hodin.
Jako součást Předlitavska se české země samozřejmě účastnily bojů, po válce bylo s českými zástupci řešeno poválečné uspořádání (vč. finančního).

OXYD

oxyd Opravdu vznik ČR NEBYL ZDARMA- cituji Svět- ČT 24 –V tzv. platbě za osvobození byla i část státního dluhu Rakouska-Uherska. Mocnosti původně požadovaly nereálné částky. Až v roce 1929 politici dohodli, že ČSR zaplatí tři miliardy korun. Splácení dluhů z první světové války se táhlo dokonce déle než reparace za druhou světovou válku. Poslední dluhy z druhé světové války byly vyrovnány splátkou Spojeným státům americkým už v roce 1988. Já občan se divím oxyd.

annas

Když to víte, proč jste vkládal otázku. NJebo proč jste nevložil zdroj. , o reparacích n anetu nic moc. Nebo jste nás zkoušel?

Reparace Rakouska a ČSR núhrada za osvobození – je v mé odpovědi s odkazem.
XBylo možné porovnat.

Na Rakousku však nebyly žádné r. žádány, poněvadž prošlo těžkou hospodářskou krizí a byla mu naopak v r. 1922 poskytnuta mezinárodní finanční pomoc.. O tom, kolik platila ČR jsem uvedla.

Stává se, že se informace liší, je možné porovnat. takže to vypadá, že jste u mé odpovědi nerozklikl odkaz., nereagujete vůbec na inforamci v diskuzi.

Více zde: https://www.ca­sopisczechindus­try.cz/news/re­parace-a-mirove-smlouvy-ve-vztahu-k-csr/
Rakousko – v odkazu, který jsem v,ožila u své odpovědi, jste si mohl přečíst.
Na Rakousku však nebyly žádné r. žádány, poněvadž prošlo těžkou hospodářskou krizí a byla mu naopak v r. 1922 poskytnuta mezinárodní finanční pomoc.

Více zde – opakuji odkaz : https://www.ca­sopisczechindus­try.cz/news/re­parace-a-mirove-smlouvy-ve-vztahu-k-csr/

Disraeli

To naopak nově vzniklá republika požívala samé výhody. Převzala centrum celé monarchie (hlavně z průmyslového hlediska) a to na úkor ostatních vzniklých států po rozpadu R-U.
První republika naopak začla krást a zabavovat majetky Habsurkům, ale i všude jinde jako šlechta a další věci, co státu rozhodně nepatřily a podobně, čímž se taky hezky obohatila (ta krásná vidina „zlaté éry“ první republiy, bohaté, dokonalé,… idealizované, nijak zvlášť spravedlvié nebo krásně časy a tento nově vzniklý útvat se díky jeho „stabiltě“ a zřízení za pár málo let sesypal, rozpadl, zdecimoval a pak se během následujícíh pár desítek let ještě několikrát pozměnil).
Šlechtě, aristokracii nejsem vyloženě nakloněný, ale teď si představte, že vám z ničeho nic přijde k vašemu majektu „stát“ (vykonávatelé státní vůle) a bez náhrad vám zabaví vše nebo většinu toho, co máte, včetně domu a pozemků. A to na zákaldě jejich odůvodnění, které si zrovna vymysleli, ať je to cokoli. Znárodnění takoých majektů bylo masivní a to kradla převážně Čechům a takové a podobné represálie a restrikce nebyly jen vůči (bývalé) šlechtě. Dost třeba i vůči „zrádcům“ (což je ironie) a nepohodlným osobám.

plebs

Disraeli neměl v tom prsty K. Marx B. Engels nebo Lenin.
Nemám v oblibě komunisty ovšem něco podobného se dělo v padesátých letech tudíž historie se opakovala.
Za tatíčka Masaryka to bylo ve jménu demokracie a budování kapitalismu i když jeho skalní fandové ježí chlupy ale některé znárodnění se táhlo až 500 let do historie.

Emefej

annas, led > opravdu ČSR vznikla až po 1. světové válce?

annas

Už jsem psala 3×, text se neuložil, takže se snažím zbyxtečněš. Nevím, zda se tento text pdoaří odeslast. . ČSR vznikla ke konci výálku, ale fungovat naplno jako stát začala až po skončení. 28/10 × 12/11 . Ale já jsem pak upravila, protože jsem dlouho hledala, reparae, které byly v odpovědi v souvislosti se vznikem ČSR, o těch našich se psalo jen obecně, ale až po dlouhém hleldání jsem našla platbu R-U za osvobození. Tak jako zde nevím, zda text zůstane, tak je to v poslední době i u mých odpovědí, některou píši třeba 5×. čekám na technika, mám něšjakz vnitřní problém na Odp. To se mně objevilo. na stránce. Rovněž pošta se odešle jen někdy. Je vidwt podle zdrojového kódu stránky, že jsem psal nesouvisle, postupně, ale další odpovědi jsem neviděla. až teď v 16.02 h. Od té doby se snažím reagovat. Teď je 16. 32 h.

led

Emefej je tam prelnutie presne jeden mesiac.
V takej krátkej dobe československá vláda ešte nemala administratívne ani bezpečnostne prevzatú moc na celom území. Preto mala v bojoch len vojská z légií v Ázii a malé jednotky v zahraničných armádach.
Neviem, nevidela som doklady, či novovzniknutá Československá vláda vyhlásila vojnu štátom Centrálnych mocností a Rusku.

takže, bojovali Československé légie v oficiálnej vojne Československa proti „bolševickemu“ Rusku, alebo to bola svojvôľa generála Gajdu a jeho jednotiek? Podľa rozprávania priamych účastníkov tejto „spanilej jazdy Generála Gajdu“, radoví legionári a velitelia nechceli bojovať proti Rusku, ale chceli sa rýchlo vrátiť do svojej novej republiky Československa.