Kepler

Jaké průhledné laky na dřevo jsou nejvhodnější?

Je předpoklad vysokého namáhání (často používaná odkládací plocha), takže lak by měl být tvrdý. Lodní lak, akrylátový, epoxidový…?

Nejlepší odpověď
Emefej

Z vlastní zkušenosti můžu doporučit lak na parkety Lazurol venkovní pochozí. Vydrží „skoro“ všechno.

Další odpovědi
hapiky

Já bych to rozdělil podle způsobu užívání, nároků na vzhled či ekologii.
Nejtvrdší laky jsou samozřejmě epoxidové či lodní, ale do bytu na podlahu bych si je nedal, jsou silně zapáchající, protože jsou vyrobené na bázi rozpouštědel. I když po čase zápach zmizí, stejně vzhled dřeva bude vypadat, řeknu nepěkně, zašlé, působící dojem staré neudržované podlahy. Do nějakého kumbálku možná, do obýváku ne. Pokud by to mělo být na podlahu či schody, tak dvousložkový polyuretanový lak (ekologický vodou ředitelný).
Různých druhů a nabídek laků je dnes hodně, je lepší se poradit v odborné firmě.

Kamikoooo

Nedávno jsem si při renovaci parket dával podobnou otázku. Bál jsem se aby lak nezkazil dojem z nově obroušených parket, ale dal jsem nakonec na rady z https://homezin­.cz/media/jaky-lak-na-parkety a povedlo se. Mám nyní parkety v naprosto úžasném stavu a lak to spíše ještě víc podtrhl

Dochy

Jen poznámka bez orientace v lacích: Tvrdý by nemuselo znamenat odolný.