Avatar uživatele
Odpovedi18

Jaké programy na zrychlení počítače?

Zajímavá 2Pro koho je otázka zajímavá? ivzez, aliendrone před 1827 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
anonym

Odpoveď byla označena jako užitečná

Nejvýraznější zrychlení počítače pocítíte po čisté reinstalaci operačního systému (tím ostatně eliminujete ihned i veškerý nežádoucí software a případné viry které se na něm za léta nahromadily).

Ideálně byste se měl zamyslet nad tím jaký operační systém tam vlastně vůbec dát. Je například chybou snažit se na PC s operační pamětí 2GB a méně dávat nejnovější verze windows.
Existují systémy (Xubuntu nebo ještě lépe Lubuntu) které jsou velmi dobře optimalizovány k běhu na starším hardware a dokáží z něj dostat ještě velmi slušné výkony.
Další výhodou těchto nenáročných systémů je skutečnost že si je v budoucnu nezavirujete. Linux je prakticky nezavirovatelný, můžete s ním chodit na internetu kamkoliv můžete klikat na jakékoliv odkazy, počítači to nikdy nijak neuškodí a jeho výkon bude v dalších letech prakticky stále stejný (takový systém se nebude plevelit nepořádkem).
Přitom na něm běží vše od kancelářského balíku který je zdarma jeho součástí přes tisíce her, grafické editory gimp/inkscape/blen­der, až po nejnovější verze internetových prohlížečů chrome/firefox/o­pera/atd …

Tedy nemuselo by to být vůbec špatné řešení a možná by stálo za úvahu pokud s počítačem řešíte tyto problémy a do budoucna byste se jim chtěl vyhnout.

Kdybyste snad s postupem instalace chtěl poradit krok za krokem mohu poslat postup třeba emailem (není to náročné a skutečně to zvládne každý) eventuálně po položení otázky zde mohu poradit s jakýmkoliv případným problémem se kterým byste se mohl setkat. Jisté ale je, že problémy s postupnou ztrátou svižnosti systému a s viry touto změnou systému mohou definitivně zmizet.

1 NominaceKdo udělil odpovědi nominaci?Odpovědi.cz Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
Edison

V první řadě je potřeba jej odvirovat… I od widlí…

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
autacek

Jeden pogram co znám se jmenuje format a reinstall a ten druhý, ještě lepší, je total upgrade.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Kryšpín

Zahodit starý a zakoupit výkonější

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
elkon

Třeba vyčistit programem SpyHunter. Případně ještě použít aplikaci Dr.Web. Mám s tím dobré zkušenosti.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
ivzez

Částečně (převážně!!) souhlasím s odpovědí @ge0rge:
Nejefektivnější je čistá reinstalace operačního systému.

Zamyšlení nad operačním systémem v souslosti s harware
sice také není od věci, ovšem už bych netvrdila, že se na PC
s RAM 2 GB nedají použít nejnovější systémy Windows.

Mám opačnou zkušenost → Windows 10 je svižný
i na starším PC s 2 GB RAM, na PC, kde byl problém s Win8/8.1.

Souhlasím i s tím, že na stejném PC mohou linuxové distrubuce běžet rychleji.
Výhrady mám pouze ke všem distribucím založeným na Ubuntu.

Ale distribucí existují spousty, dají se napřed vyzkoušet z „živých“
CD/DVD a nainstalovat teprve to, co člověku nejlépe vyhovuje.
_______

Shrnu to:
Žádné programy ke zrychlení PC bych nedoporučovala,
místo toho provést čistou instalaci operačního systému.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
aliendrone

Takový program NEEXISTUJE. To co popisují hoši je pouhé OBNOVENÍ/vrácení se k původní rychlosti (odstranění nahromaděného svinstva/balastu zpomalujícího počítač).

Ke zrychlení (pokud odmyslím upgrade) vede pouze jediná cesta – přetaktování/zvý­šení voltáže komponentů. Vyžaduje kvalitné chlazení (přinejmenším vodní, i ty nejlepší vzduchové coolery jsou jen koleda na zkrácení životnosti komponentů). Věř mi, o tomhle toho vím z vlastních zkušeností celkem dost. ;)

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
Mc Merkurion

@ge0rge: jen malou technickou >>> linux je třeba mně osobně prd platnej, jelikož mi na něm nepojede SketchUp, takže jeho vychvalování (i od jiných) se musím jen smát …

před 1826 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Mc Merkurion

… jo, abyste si nemysleli, že kecám, tak za deset lel se nic nezměnilo: „Linux verze SketchUp zatím není dostupná“ https://sketchup­.cadzone.cz/po­zadavky

před 1826 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Edison

Já bych zase polem izoval nad „nezavirovatel­ností“ jakéhokoli systému. Zejména u opensource je zavirovatelnost velmi snadná. Proč na to ale viry neexistují? Protože tyto OS zaujímají zanedbatelný trh, jejich skryté využití útočníkem v rozsáhlejší formě je tedy extrémě neefektivní, proto na to viry nikdo nepíše. To je celé.

před 1826 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
anonym

programů které předstírají, že zrychlují počítač jsou na internetu stovky ale žádný nelze doporučit. Většinou hrají jen na placebo efekt, přehrají vám nějakou animaci nebo si vymyslí nějaká napadení počítače která tam třeba vůbec nejsou a po instalaci zázračného urychlovače jakoby zmizí … ve skutečnosti se ale nestane zhola nic (nebo přinejmenším nic zásadního, ty programy možná promažou cookies, nějaké dočasné soubory v tmp ale nic z toho doopravdy počítač nijak nebrzdí) takže ve finále pocítíte jen uspokojení nad placebo efektem a nijak si nepomůžete. Často onen urychlovací software je i sám nositelem nějakého viru, který se aktivuje se zpožděním abyste si chvíli vychutnal pocit výhry nad vlastním PC 🙂 Určitě si tam žádný urychlovací software nedávejte, jen to zhoršíte a určitě si nijak nepomůžete …

před 1826 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek