Pájo

Jaké profese nosí „klotové rukávy“? Proč se jim tak říká (těm rukávům)?

Nejlepší odpověď
anonym

Doplním pusinka50, jednalo se de facto o návleky po lokte. Názorná ukázka je ještě ve filmech s Vlastou Burianem.
Říká se jim tak podle klotu, což je odolná bavlna na pracovní pláště, návleky na boty na zámcích, školkách či nemocnicích apod.
Bližší, viz v odkazu:

Zdroj: http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Klot

Další odpovědi
pusinka50

Klotové rukávy nosili v dřívějších letech minulého století úředníci, aby si neumazali rukávy svého obleku od inkoustu a tak. Dnes bych poznámku o klotových rukávech ale možná chápala spíš jako posměšek, ušklíbnutí nad mnohde zbytečnými nadpočetnými úředníckými místy.
Doplňuji:
Jééé, no jasně, lokte a pozdější nášivky na ně, na to jsem zapoměla:-)

jmhad

Pusinka má skoro pravdu.Ony rukávy či návleky sloužily také či spíše hlavně k účelu,aby si úředník neprošoupal u saka lokte.Později se ony rukávy zkrátily a přesunuly se jen jako pevné nášivky na lokte,což si mnozí ještě pamatují či je vidět ve filmech.Zhruba od šedesátých let taková ochrana oděvu byla po ideologické stránce trochu nesmyslně zavrhována a nahradily ji pracovní pláště,které někde přežívají.

Jikra

Protože „klot“ je druh bavlněné látky který se stále používá např.na pracovní pláště,podšívky a nakonec i klotové návleky(rukávy)pro caparty.