Avatar uživatele
Kepler

Jaké práce jste doma coby dítě museli dělat?

A jakými pracemi své děti pověřujete nebo jste pověřovali vy? Dejme tomu děti ve věku 8 – 15 let. Co byste jim nikdy nesvěřili?

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 4Pro koho je otázka zajímavá? Pixma, redy, marci1, anonym před 2744 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
zjentek

Odpoveď byla označena jako užitečná

Běžné práce. V sezoně plet a zas plet, kosit louku, pak vyplet, zalet, protřídit a zas vyplet, vyčistit kuram, kralikům, vyplet záhony, namlet kopřivy kačenam, vyplet plevel. V zimě pak ostříhat stromy v sadu a jak zbyl čas, tak přebrat popel v kamnach, bo v popelu bylo eště hrubo nespaleneho koksu! V pátky úklid hospodarky, pakárna! V sobotu uklid- celý barák, tzv. rajony. V nedělu klasika- na kole zajet pro knedlik! Na kostel jaksi nebylo kdy, takže s bohem jsme se jako děcka neskamarádili.

1 NominaceKdo udělil odpovědi nominaci?Kepler Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
Nerevarin

Taková klasika, mytí nádobí, nákupy, luxování. Na chatě sekání dříví, trávy, hrabání listů atd. Děti nemám, takže úkoluji pouze sebe. (spratek, nic se mu nechce dělat)

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
Pixma

Dělal jsem vše okolo domácího hospodářství a rád. Když byli děti v uvedeném věku, tak ty základní věci, které se dělají v každé domácnosti.

Není to brzy uzavřená otázka? Je tu tolik uživatelů a převážně mladých a i mne by zajímalo, co že to dnes doma dělají za povinnosti!

Upravil/a: Pixma

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
quentos

Luxovat, utírat prach, vynášet koš, hlídat mladší sestru… než jsem začal trpět alergiemi, tak i tu a tam v létě krmit králíky a shrabovat seno.
Podotázka se mě netýká, děti nemám.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
iceT

Úklid, mytí nádobí – to jsme měli týden službu, já umím od devíti let vařit, u babičky pomáhat na zahradě, u strýce se dělalo vše, k čemu nás pustili – sbírání ovoce, asistence při sečení trávy, obraceni sena…

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
anonym

pro zjentek
95% tvých prací jsem musel dělat též, takže je zbytečné abych to znova vypisoval.
V zimě jsem sice stromy nestříhal, ale protože bydlíme v Krkonoších, tak když napadl sníh, vyhazovat okolo baráku, vyhazovat sníh od zvířectva, vylézt na plochou střechu a sházet z ní sníh, aby se neprolomila střecha.
V létě kromě prací okolo zvířectva ještě úklid 40 q uhlí.Otec nařezal dřevo na cirkulárce ( k ní mně nepustil) naštípat a uklidit dřevo na zimu.
Když se přistavovalo k baráku, tak nakládat cihly na kolečko, sítovat písek, při skončení prací umýt kolečko, umýt zednické nářadí atd.
Zkrátka když je rodinný dům, tak se VŠICHNI musí zapojit do prací kolem něho.
Zrovna tak musely pomáhat moje děti.
Dětem jsem nesvěřil řezání dřeva na cirkulárce, ale štípat dřevo ( menší špalky) už dělaly od druhé třídy.A čím více rostly, štípaly větší špalky a kolikrát se hádaly, protože každý chtěl štípat, ale nikdo uklízet a rovnat do hranic.

Upravil/a: anonym

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
anonym

Žádné.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Drap

Všechno možné, co bylo třeba. Stejně jsem to praktikoval u svých dětí.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
anonym

Mytí nadobí, vytírat schody, čistit akvárko želvám, rovnání dřeva, pomáhat sklízet uhlí, sušit seno, sklízet seno, jezdit sbírat švěstky na slivovici…

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
marci1

Nemusela jsem, ale dělala jsem to ráda. Bavilo mě to. 🙂

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
anonym

Vysávání,rád jsem od mala kuchtil a to mi zůstalo dodnes,potomka jsem vedl vedl k pracím okolo dobytka,ale s rozumem.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
alen123

Určitě můžou umývat nádobí, vynášet koš, chodit nakupovat podle seznamu a o víkendu vysávat a utírat prach.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Nuk nuk

Zcela stoprocentně jsme si museli uklízet svůj pokoj. K tomu jsme měli tkzv. pořádníčky a podel nich jsme každý den měli přiřazenou nějakou práci. Určitě jsme myli nádobí, zametali, luxovali, vynášeli koš apod. Když jsem byla o něco starší, mořná už něco mále nad 10 let, tak jsem i žehlila. Ale bydleli jsme v paneláku, takže některé věci, které dělali moji venkovští vrstevníci, nás nejspíš minuly.

Mým dětem je teď 2, 6 a 8 let. Ta malá těch povinností ještě moc nemá, ale kluci musí pomáhat. Dělají v podstatě podobné věci, jako jsme dělali v dětství my. Pomáhají s vařením, luxují, uklízí.

Asi není nic, co bych nesvěřila dítěti za žádnou cenu, spíš záleží na věku a dovednostech dítěte. Takže jsou práce, které bych jim nesvěřila teď, ale za pár let klidně.

Upravil/a: Nuk nuk

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
Kepler

Lahny: všechna čest za výčet prací a že jsi jako jediný uvedl, co bys nesvěřil dítěti. Ale pokud se chceš vyjádřit jen ke zjentkovi, k tomu slouží rubrika DISKUZE.

před 2744 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
anonym

Já vím, že k tomu je diskuze, ale nechtěl jsem všechno znovu vyjmenovávat jako zjentek.Pak by se určitě někdo ohradil, že jsem to opsal.

před 2744 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
zjentek

Jo, dělal jsem co ty, jako přes kopírák. Já to taky nechtěl vypisovat všechno. Ale ten plevel, ten plevel! A poctivě, s kořínkama! Na to byly děti dobrý ..nejlepší! ;)

před 2743 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek