ABC123

Jaké povinnosti má živnotník?

Měsíčně platit ZP a SP a co dál?
Musí vést účetnictví nebo něco takového, když má živnost řemeslnou?

Děkuji.

Nejlepší odpověď
www

Stačí Google, vše najdeš ve zdroji.

Zdroj: firmy.finance­.cz/zivot-podnikatele/in­formace/zivnos­t/povinnosti-prava/

Další odpovědi
anonym

Živnostník si má nejdříve vyřídit živnostenské oprávnění a v případě, že souvisí s provozovnou, tak si má zařídit a zaregistrovat provozovnu pro své podnikání. Dále má za povinnost nahlásit se na finanční úřad jako plátce daní, které bude platit a vyúčtovávat (daň z příjmu, nemovitosti, DPH, silniční, spotřební). Dále se musí přihlásit na příslušnou zdravotní pojišťovnu a na OSSZ.
Dále by si měl živnostník sehnat účetní a měl by řádně, čitelně a průkazně vést podvojné účetnictví, nebo daňovou evidenci. Pro začátek to bude určitě daňová evidence.
Živnostník má za povinnost ovládat všechny zákony, vyhlášky a předpisy týkající se oboru jeho podnikání, nebo s ním související. Pokud toho není schopen, musí mít daňového poradce, zběhlou účetní nebo právníka, kteří mu budou radit s jeho činností.
Za vedení účetní jednotky (to v případě živnostníka znamená sám za sebe a svou evidenci) je odpovědný její majitel, čili sám živnostník. To znamená, že ve svém důsledku nese podnikatel zodpovědnost za vše, co se v jeho podnikání odehraje.
Nechci Vás tím strašit. Dá se to vše v klidu zvládnout, protože všechny záležitosti nebudete řešit naráz. Velkou výhodou je dobrá účetní s co nejširším okruhem znalostí. Pozor bych si dala na „rychlokvašky“, které absolvovaly rekvalifikační kurz a myslí si, že tím už jsou plnohodnotné účetní. Ani daňový poradce nemusí být vždy znalý veškeré problematiky. Chce to se poptat v okolí, kdo má s kým jaké zkušenosti a nerozhodovat se ukvapeně.
Přeju hodně štěstí a kdybyste s tím účtem potřeboval nějak poradit, tak napište do interní pošty.

anonym

záleží od obratu http://www.da­narionline.cz/ar­chiv/dokument/doc-d1816v1835-vyse-obratu-a-povinnost-vedeni-ucetnictvi/