Kelt

Jaké podmínky musí splňovat objekt, aby to byla planeta?

Proč se tedy 60 let učilo, že Pluto je poslední planeta Sluneční soustavy, ale pak podle nějakých kritérií nevyhověla a už planetou není? Divné. (Někdo něco definuje podle tehdejších podmínek, ale legislativní úpravy a výzkum povedou k tomu, že daný zákon neplatí. To se můžeme dočkat toho, že dnešní ekologové obviní starověké výrobce kovů z neekologického spalování.) Děkuji.

Nejlepší odpověď
Kepler

Definice se změnila v souladu s posledními poznatky astronomie. Pluto bylo přeřazeno do nové kategorie trpasličích planet, do které patří např. i Ceres v pásu asteroidů mezi Marsem a Jupiterem.

Planeta ve sluneční soustavě je takové těleso, které obíhá kolem Slunce, má dostatečnou hmotnost, aby ji její gravitační síly zformovaly do přibližně kulového tvaru, je dominantní v zóně své oběžné dráhy (tj. vyčistila svou gravitací okolí vlastní oběžné dráhy od jiných těles) a není družicí (měsícem) jiného tělesa. Třeba Saturnův měsíc Titan je větší než planeta Merkur, ale protože neobíhá kolem Slunce, má smůlu.

Nová definice planety byla přijata na na XXVI. valném shromáždění Mezinárodní astronomické unie (IAU) v srpnu 2006 v Praze.
(volně podle wiki)