Rokio

Jaké opatření dostane dítě, které spáchalo čin jinak trestný a neprovedlo ho pod vlivem duševní poruchy, ani drogy?

V případě, že třeba třináctileté dítě spáchá čin jinak trestný, ale nespáchá ho pod vlivem duševní poruchy, ani návykové látky, jaké dostane netrestní opatření?

Nejlepší odpověď
ivzez

Záleželo by konkrétním činu.
Podle mne by v takovém případě přicházelo v úvahu nařízení ústavní výchovy.
(Rodiče by nikdo nesoudil.)
_________

Nevím, jak na Slovensku, ale v Čechách nejde o hranici 14 let
→ ani v případě ústavů, ani v případě trestní odpovědnosti.

Škoda, že se Led (odpověď „pro změnu“ není správná)
v oblasti českého práva opět neudržela.
Možná, že se tentokrát „sekla“ i v právu slovenském,
že se ani na Slovensku za činy dětí nesoudí rodiče…

Další odpovědi
led

13 ročné dieťa, teda aj ty, ak usudzujem podľa niektorých sem vložených tvojich otázok, nie je v zmysle zákonov trestne zodpovedné, zodpovedajú za neho rodičia. Tí sú za nedostatočnú starostlivosť o maloletého v takomto prípade súdení. Ale, je možné maloletého v prípade že závažnosť činu je vyššia než malá a v prípade odsúdeniahodného činu poslať do špecializovaného výchovného ústavu pre maloletých tj.do 14 rokov života. Mladistvý od 14 rokov života býva odsúdený do väzenia pre mladistvých.

led

ivzez, prosím bližšie vysvetliť,
pretože mnohí môžu po vašej odpovedi získať pocit, že trestný čin maloletého ostane bez trestu.

ivzez

Nelze za (jinak) trestný čin (od)soudit člověka, který jej nespáchal.
Nelze např. v případě, že by patnáctiletý chlapec zneužil dívku
mladší 15 let odsoudit některého z rodičů (nebo dokonce oba).

Jiná situace by byla v případě, že by rodiče své
dítě k (jinak) trestné činnosti naváděli nebo nutili.
Domnívám se, že toto platí ve světě všude.

Ústavní výchovu lze – jestli se nemýlím (nemám teď čas
to hledat) – nařídit až do 18 let, nikoliv jen do 15.

Záleželo by samozřejmě na konkrétním činu. V některých případech soud nařídí „jenom“ soudní dohled nad výchovou (provádí OSPOD).
Někteří lidé to vnímají jako trest, ale podle mne o trest nejde.

V ČR je hranice trestní odpovědnosti až od 15 let. Stíhat pachatele
lze za čin, který spáchal den po dovršení 15 let. (Odsouzení k trestu odnětí svobody je v ČR možné za čin spáchaný po dovršení 15 let.)

led

Zákon 218/2003 Sb. novelizácia od 1. 5. 2017

ivzez

Led,

zřejmě jsem dnes méně chápavá.

Mohla byste mi prosím objasnit, jak novela zákona č. 218/2003 Sb. ( https://www.za­konyprolidi.cz/cs/2003-218 ) souvisí s Vaším tvrzením o trestní odpovědnosti od 14 let. Ani o tom, že by měli být souzeni rodiče, jsem v ní nic nenašla…

A naopak jsem našla hranici 15 let, uložení opatření do 18 let (nikoliv jen do 15), … …

led

V zmysle Zákona 218/2003 Sb.: od 1. 5. 2017 o odpovědnosti mládeže za protiprávní činy a o soudnictví ve věcech mládeže
§ 2
Vymezení některých pojmů
(1) Není-li zákonem stanoveno jinak, pak se rozumí
a)
mládeží děti a mladiství,
b)
dítětem mladším patnácti let ten, kdo v době spáchání činu jinak trestného nedovršil patnáctý rok věku,
c)
mladistvým ten, kdo v době spáchání provinění dovršil patnáctý rok a nepřekročil osmnáctý rok svého věku.

(2) Podle tohoto zákona se dále rozumí

  1. protiprávním činem provinění, trestný čin nebo čin jinak trestný,
  2. opatřeními výchovná opatření (§ 15 až 20), ochranná opatření (§ 21 až 23) a trestní opatření (§ 24 až 35) u mladistvých a opatření ukládaná dětem mladším patnácti let (§ 93); přiměřená omezení a přiměřené povinnosti ve smyslu trestního zákoníku a trestního řádu nahrazují výchovná opatření,
  3. orgány činnými podle tohoto zákona jsou policejní orgány, státní zástupci a soudy pro mládež

http://www.beck-online.cz/bo/chap­terview-document.seam?do­cumentId=onrf6mrqgaz­v6mrrhaxhazrsfu2q
tieto paragrafy platia stále!

led

ivzez, stretávam sa s pracovníkmi týchto ústavov. Informáciu mám od nich