Anikitos

Jaké náboženství vyznávali Mínojci?

Na anglické wikipedii jsem četl, že Mínojská civilizace byla matriarchální, a tak i v náboženství dominovala ženská božstva jako např. ”Hadí bohyně.” Ale moc jsem tomu nerozuměl.

Vždycky jsem si myslel, že měli stejné náboženství jako mykéňané, které sahá až do prehistorie (bohy jako Zeus, Hádes, Poseidon… atd.)
Tak jak to teda je?

Nejlepší odpověď
annas

"Minojská společnost byla ovládána králem paláce, který byl zároveň také nejvyšším knězem. (Toto státní zřízení se nazývá thalassokracie)
Hlavním božstvem byla Matka bohyně, která bývá zobrazována v různých formách – jako Bohyně s hady, Vyslankyně zvířat se lvy a šelmami a Bohyně nebes s ptáky a hvězdami. Společně s ní byl uznáván ve formě býka mocný bůh plodnosti. Podle dávné legendy Bůh plodnosti a Matka bohyně byli původně chlapec a dívka, kteří zemřeli na podzim a přišli zpět do světla a života na jaře, a tedy představovali věčný koloběh přírody. Společně s nimi byli uctíváni nespočetní hrůzní démonové, kteří sloužili hlavním bohům a zprostředkovávali spojení mezi člověkem a božstvem. Božstva byla uctívána na posvátných místech v palácích, také však v posvátných jeskyních. Častým rituálem byla přeskakování mladých mužů a dívek přes hřbet býka, které je zachyceno na mnoha minojských freskách i drobných soškách. Mnohé prvky minojského náboženství přešly do řeckého mystického náboženství. "
http://www.ar­tmuseum.cz/sme­ry_list.php?smer_id­=76

„Mínojské náboženství
• bylo součástí krétské kultury, datuje se do období 2000–1400PNL
• Kréta – nejstarší stát světa, společnosti vládne král
• nábož. vyznávalo kult ženského božstva
• hlavní místo měla bohyně Gaia (Matka) nebo Velká bohyně přírody – jejím doprovodem byl mladý bůh umírajícího a vzkříšeného zrna
• bohyně bývala zobrazována ve zvonové sukni s odhalenými ňadry
• jejími atributy byly posvátné býčí rohy a 2 sekyry
• uznávali kult býka, který představoval plodivou sílu, podobné slavnosti jako dnešní korida
• ovlivněni i Řeckem, proto uctívali i řecký pantheon
• někteří panovníci a události se staly inspirací řecké mytologie
• na Krétě se např. narodil nejvyšší bůh Zeus, Rhea, Kronos
• Zeus + Rhea = král Mínos + Pasifae (+ býk) = Mínotaurus
• Mínos si pozval stavitele Daidila, aby mu postavil nekrásnější palác na světě
• Mínos dostal od bohů bílého býka, kterého jim měl obětovat, on si však býka ponechal, za to jej stihl trest, Pasifae se zamilovala do býka a zplodila s ním zrůdného tvora, postavili mu labyrint
• legenda o Théseovi
• po smrti se král Mínos dostal do podsvětí, kde soudí zemřelé
atd.“
http://webcache­.googleusercon­tent.com/sear­ch?q=cache:sZwxRlcTHSAJ:­gyza.cz/stora­ge/svabovavla­dimira/religi­onistika_16.ppt+&cd=4&h­l=cs&ct=clnk&gl=cz&cli­ent=firefox-b

Další odpovědi
Kepler

Pro mně měli náboženství docela sympatické, tedy až na ten matriarchát. V podstatě to ale matriarchát v pravém smyslu slova nebyl.
" V náboženství stál v popředí kult uctívání bohyně Matky Země. Z tohoto důvodu měly ženy vysokou společenskou vážnost. Obřady tvořily převážně kultovní tance pod širým nebem. Častým rituálem mladých mužů a dívek bylo přeskakování přes hřbet býka."
https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/M%C3%ADnoj­sk%C3%A1_civi­lizace