Janec

Jaké může být přibližné složení zápalkové směsi NONTOX?

Napadá mě třeba azid sodný, chlorečnan amonný a nějaké zdrsňovadlo a palivo.

Odpovědi
Kepler

Vše uvedené může být, taky něco úplně jiného. V podstatě jakákoliv třaskavina bez olova, a jiných těžkých kovů v molekule. Chráněno patentem. Jisté je pouze to, že neobsahuje těžké kovy a můžeš zabíjet lidi také ekologicky.

Kepler

Zápalka je součást náboje, ale nelze si ji představovat jako zápalku na dřívku. V prvním případě jde o třaskavinu, nestabilní chemickou sloučeninu, která s velkou razancí reaguje i na mechanický náraz. V druhém případě jde o hořlavou slož. Pakliže tam dáme ještě oxidovadla (dusičnany, chloristany), máme výbušninu. Smícháte jakoukoliv hořlavinu s jakýmkoliv oxidovadlem ve správném poměru a máte výbušninu. Někdy je obojí přítomné v téže molekule (nitroglycerín, TNT)