Belatrix

Jake mohou byt nebezpecne dusledky zkratu?

Nejlepší odpověď
WeeBear

Následkem tepla vznikajícího během zkratu může dojít k poškození zdroje nebo přívodních vodičů nebo celého spotřebiče. Nacházejí-li se vodiče blízko hořlavých materiálů, mohou se tyto vysokou teplotou zapálit, zkraty bývají velmi častou příčinou nežádoucích požárů.
U chemických zdrojů dochází také k rychlému vybití těchto zdrojů – k rychlému přenosu elektrického náboje mezi elektrodami, a tím ke snížení elektrického napětí mezi nimi. Zahřátí chemikálií uvnitř zdroje může vést k nežádoucím chemickým reakcím a poškození elektrod.
Silný elektrický proud při zkratu rovněž ohrožuje zdraví člověka.
Někdy se zkratu využívá k vybití nahromaděného elektrického náboje nebo k vyrovnání elektrických potenciálů mezi dvěma elektricky nabitými tělesy. Jedná se tzv. řízený zkrat – tělesa se bezpečně propojí a nechá se projít elektrický proud., tato zařízení jsou známa po názvem zkratovače či rychlozkratovače (používají se zejména pro vybití velkého množství náboje u kapacitorů resp. kondenzátorů).

Zdroj: http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Zkrat

Další odpovědi
Mapel

Zkrat je velice široký pojem a WeeBear to krásně opsala. Z praktického hlediska se musí rozlišovat v kterém prostředí k němu dojde, co je jeho příčinou a podle toho mohou nastat důsledky.

Běžně zkrat se uvádí ve vztahu k elektroinstalaci. Právě proti vzniku požáru vzhledem k hořící izolaci slouží jističe. Ty mají zabránit k poškození elektroinstalace a chrániče mají za úkol ochránit zdraví člověka. Pokud místo jističů jsou hřebíky, tak dojde k hoření izolace a podle toho na jakém podkladu je, může dojít k hoření i hořlavého podkladu. Proto se kabely a veškerá další elektroinstalace musí instalovat na izolačních podložkách, případně musí mít označení F v trojúhelníku. Pro velké prostory jako jsou markety a společenské sály musí být některá elektroinstalace provedena bezhalogenovými kabely, aby právě nedošlo k hoření a zamoření kouřem.

Zkrat je i blesk na nebi. Dochází k vyrovnání potenciálů a vzniku silného elektromagnetického pole, kde indukce může způsobit v domovní elektroinstalaci zničení veškerých elektrospotřebičů. K jejich ochraně používáme svodiče přepětí a to ve 3 zónách. To je však na samostatný článek.

Nyní ve zprávách uvádějí jako důsledek mrazu vznik zkratu a vyhoření motorových prostředků. K tomu může dojít i za krásného parného léta. To jsem zažil na vlastní kůži a nezáleží na tom zda jde o zkrat napětí 230V nebo bezpečného napětí 12V.

Těď mě víc příkladů nenapadá.

Protiva

zkratové jednání
Druh jednání sledující zřejmý a srozumitelný účel (někdy i přiměřený), kterého je však dosahováno nejkratší cestou, tj. neracionálním způsobem a bez ohledu na reálnou situaci (je ukvapené, zbrklé). Bývá častým důsledkem afektů.

Zdroj: www.cojeco.cz/in­dex.php?detail=1&id_des­c=108783&title=zkra­tov%E9%20jedn%E1n%ED&s_l­ang=2

anonym

Jenom bych doplnil Mapela:

při krátkém spojení dvou drátů dochází k takzvanému zkratu,
kdo má pojistky námi předepsané, tomu se při zkratu nic nestane,
kdo si tam nastrká hřebíky, vyhoří a začne od píky.
Do každé rodiny elektrické hodiny!

Michal Kole

Zrovna dneska jsem na svůj web o elektronice postnul článek o elektrickém zkra­tu

http://elektronika-me-hobby.8u.cz/e­lektricky-zkrat.php