Avatar uživatele
Registrovaný

Jake mohou byt nebezpecne dusledky zkratu?

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Stříbrný

Následkem tepla vznikajícího během zkratu může dojít k poškození zdroje nebo přívodních vodičů nebo celého spotřebiče. Nacházejí-li se vodiče blízko hořlavých materiálů, mohou se tyto vysokou teplotou zapálit, zkraty bývají velmi častou příčinou nežádoucích požárů.
U chemických zdrojů dochází také k rychlému vybití těchto zdrojů - k rychlému přenosu elektrického náboje mezi elektrodami, a tím ke snížení elektrického napětí mezi nimi. Zahřátí chemikálií uvnitř zdroje může vést k nežádoucím chemickým reakcím a poškození elektrod.
Silný elektrický proud při zkratu rovněž ohrožuje zdraví člověka.
Někdy se zkratu využívá k vybití nahromaděného elektrického náboje nebo k vyrovnání elektrických potenciálů mezi dvěma elektricky nabitými tělesy. Jedná se tzv. řízený zkrat - tělesa se bezpečně propojí a nechá se projít elektrický proud., tato zařízení jsou známa po názvem zkratovače či rychlozkratovače (používají se zejména pro vybití velkého množství náboje u kapacitorů resp. kondenzátorů).

Zdroj: http://cs.wikipedia.org/wiki/Z krat

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Bronzový

Zkrat je velice široký pojem a WeeBear to krásně opsala. Z praktického hlediska se musí rozlišovat v kterém prostředí k němu dojde, co je jeho příčinou a podle toho mohou nastat důsledky.

Běžně zkrat se uvádí ve vztahu k elektroinstalaci. Právě proti vzniku požáru vzhledem k hořící izolaci slouží jističe. Ty mají zabránit k poškození elektroinstalace a chrániče mají za úkol ochránit zdraví člověka. Pokud místo jističů jsou hřebíky, tak dojde k hoření izolace a podle toho na jakém podkladu je, může dojít k hoření i hořlavého podkladu. Proto se kabely a veškerá další elektroinstalace musí instalovat na izolačních podložkách, případně musí mít označení F v trojúhelníku. Pro velké prostory jako jsou markety a společenské sály musí být některá elektroinstalace provedena bezhalogenovými kabely, aby právě nedošlo k hoření a zamoření kouřem.

Zkrat je i blesk na nebi. Dochází k vyrovnání potenciálů a vzniku silného elektromagnetického pole, kde indukce může způsobit v domovní elektroinstalaci zničení veškerých elektrospotřebičů. K jejich ochraně používáme svodiče přepětí a to ve 3 zónách. To je však na samostatný článek.

Nyní ve zprávách uvádějí jako důsledek mrazu vznik zkratu a vyhoření motorových prostředků. K tomu může dojít i za krásného parného léta. To jsem zažil na vlastní kůži a nezáleží na tom zda jde o zkrat napětí 230V nebo bezpečného napětí 12V.

Těď mě víc příkladů nenapadá.


Avatar uživatele
Pokročilý

zkratové jednání
Druh jednání sledující zřejmý a srozumitelný účel (někdy i přiměřený), kterého je však dosahováno nejkratší cestou, tj. neracionálním způsobem a bez ohledu na reálnou situaci (je ukvapené, zbrklé). Bývá častým důsledkem afektů.

Zdroj: www.cojeco.cz/index.php?detail =1&id_desc=108783&title=zkrato v%E9%20jedn%E1n%ED&s_lang=2


Avatar uživatele

Jenom bych doplnil Mapela:

při krátkém spojení dvou drátů dochází k takzvanému zkratu,
kdo má pojistky námi předepsané, tomu se při zkratu nic nestane,
kdo si tam nastrká hřebíky, vyhoří a začne od píky.
Do každé rodiny elektrické hodiny!


Avatar uživatele
Zlatý

Zrovna dneska jsem na svůj web o elektronice postnul článek o elektrickém zkratu

http://elektronika-me-hobby.8u .cz/…

 

Diskuze k otázce

 

U otázky nebylo diskutováno.

 

Zajímavé otázky v kategorii Vzdělání a práce

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Vzdělání a práce

Zlatý annas 2598
Zlatý Drap 1749
Zlatý quentos 1269
Zlatý ivzez 757
Zlatý mosoj 660
Zlatý gecco 618
Zlatý led 583
Zlatý hanulka11 566
Zlatý marci1 542
Zlatý Michal Kole 475

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.