štamgast

Jaké měli vztahy Jan Neruda a Alois Jirásek?

Doplňuji:
Jde o (ne)přátelské vztahy nikoliv o příbuzenské.

Nejlepší odpověď
annas

Neuvedl jste. o jaké jde vztahy? Osobní? Tematické apod. Poznámka: Jirásek podporoval Vrchlického.

Dají se najít spplečné prvky v jejich tvorbě, i když Neruda byl básník, prozaik, novinář a neúspěšný dramatik, člen družiny májovců., Jirásek, prozaik, dramatik, tvůrce realistického historického románu.

II přes uměleckou rozdílnost mají oba mnoho společného. Sociální podmínky, z nichž vzešli, to, že se snažili pochopit především dobu, v níž žili. Oba byli angažovaní, proto hledali příčiny chudoby v protikladu bohatství. Každý svým způsobem a stylem. Oba byli velcí vlastenci a snažili se v dobách těžkých o povzbuzení českého národa.

Doplňuji:
O vztazích těchto dvou spisovatelů se nic neuvádí. Jen to, co je spojuje – viz nahoře. K tomu: třeba doba vzniku děl, časopisy. . Domnívám se tedy, že šlo o běžný vztah.

Ve stejném roce vydal Neruda své Malostranské povídky a Jirásek Filozofskou historii. V časopise Lumír vycházel např Jiráskův román Skály. Neruda spolupracoval s J. V. Sládkem při vydávání časopisu Lumír. Jirásek rovněž publikoval v Nerudových Národních listech.

Mezi Jiráskovy nejvýznačnější přátele patřil Mikoláš Aleš a Zikmund Winter. Kromě toho však také udržoval hojné styky s mladší generací tzv. lumírovci (Vrchlcký). .

Další odpovědi
www

Příbuzenské žádné. Více ve zdroji.

Zdroj: bahinka10.blog­.cz/en/1001/a­lois-jirasek-a-jan-neruda