Mirdas

Jaké měl dopady experiment ve Stanfordu ?

Byli potrestáni a je známo co dělají dnes ?

Nejlepší odpověď
anonym

To jsen vyhledal na netu:

Závěry a kritika

Hlavní závěr, který Zimbardo učinil z tohoto experimentu, byl názor, že brutální zločiny například v době války nejsou dílem žádných psychopatů ani lidských zrůd, ale obyčejných lidí, vystavených nepřekonatelnému tlaku okolností. Za tento postoj i za experiment samotný byl často kritizován, a to z různých pozic:

Reprezentativita pokusu byla zpochybňována pro příliš malý počet studentů.
Zimbardovi bylo vyčítáno, že svými závěry odebírá člověku zodpovědnost za jeho jednání, když vše může být vysvětleno jako tlak okolností.
Experiment byl opakovaně označen za neetický. Zimbardo oproti tomu tvrdil, že nezaznamenal žádné dlouhodobé poškození účastníků experimentu.
Vězni i dozorci věděli, že se jedná o experiment, který jednou skončí a za účast na něm byli placeni. Tuto situaci lze těžko srovnávat s dozorci ve vyhlazovacích táborech a jejich oběťmi, kteří zabíjeli a umírali doopravdy.
V chování dozorců lze pozorovat velké rozdíly, dané charakterem dozorců a vězňů, nikoliv situací. V dokumentu Tichá zuřivost, jehož scénář zpracoval sám experimentátor Philip Zimbardo se většinou objevuje stále ten samý dozorce, který aktivně vymýšlí způsoby, jak ponižovat vězně.

Další odpovědi
RyuzakiKate

… A pokud ještě můžu doplnit barbakana, určitě zhlédnout film „Das Experiment“, sice se nedrží úplně přesně scénáře (v pokusu byli studenti, ve filmu jsou to dospělí muži), ale stojí za to, jen je to trošku.. no, thriller :)

dejavu

Dopad měl spíš učební, hodně se o něm mluví, když se poukazuje na šikanu a její důsledky, masové chování davu ap.

Pepa25

Autor experimentu Philip Zimbardo nebyl potrestán – podle jeho pojetí ani nebylo za co, nikdo nedošel k úhoně; Christina Maslach, která se podle všeho nejvíce zasloužila o předčasné ukončení experimentu je stala Zimbardovou manželkou …

Anglická wiki ale popisuje jeden zajímavý závěr: Philip Zimbardo se dostal k vyšetřování skandálu s mučením ve věznici Abú Ghrajb a to co se tam dělo podle něj přesně odpovídá stanforskému experimentu. Z porovnání Stanfordu a Abú Ghrajb a následného zobecnění Zimbardo čerpalve své nejznámější knize „Luciferův efekt – Jak se z dobrých lidí stávají lidé zlí“ (vyšla nedávno česky).