Thugrar

Jaké maximální tíhové působení lidské tělo vydrží, a jaké jeho části či orgány selžou dříve, než ostatní?

Lidské tělo nejlépe funguje v gravitačních podmínkách Země, ale jaká maximální gravitace by na něj mohla působit, aniž by bylo ovlivněno, popřípadě jaký fyziologický důsledek by tíha větší, než je slučitelná se životem, na tělo měla?

Nejlepší odpověď
Kepler

Pokud jsi trénovaný pilot stíhačky a máš na sobě anti-G oblek, po několik sekund sneseš až +9 G. Ve startující raketě přetížení většinou nedosahuje ani 4 G. Vlivem nedokrvení mozku ze všeho nejdřív přijdeš o zrak. Přetížení trvající jen zlomek vteřiny se dá přežít i při 40 G.

Další odpovědi
Kelt

Kosmonauti dosahují přetížení několik g. To trvá určitou dobu. Možná existuje maximální přetížení , které je neslučitelné se životem, stejně jako maximální napětí ..A taky dlouhodobý účinek nepatrně zvýšeného přetížení může být také neslučitelný. Letci a kosmonauté jsou trénováni ve speciálním středisku pod dohledem odborníků a ti posuzují funkčnost všech orgánů. Takže když odejde srdce, ale nohy ještě drží není dobré.

Dochy

To je ale poněkud příliš široká otázka. Ono půjde i o to za jakých podmínek, v jakém prostředí, v jakém směru apod… Něco jiného je sedět v uzpůsobené sedačce, se speciálním oblekem, něco jiného je třeba stát v kabině výtahu u kterého se z nějakého důvodu aktivuje některá z havarijních pojistek.