dudu

Jaké máte zkušenosti se zasklenými lodžiemi?

Součástí našeho bytu jsou dvě docela prostorné lodžie. Jednu manželka využívá k sušení prádla jakož i k přechodnému uskladnění potravinových produktů, druhou pak v létě k pěstování bylin a kytiček. Nyní zvažujeme možnost zda by bylo praktické alespoň jednu lodžii prosklít a vytvořit si tak prostor pro provizorní /raději snad plnohodnotnou/ zimní zahrádku a to i za cenu poněkud vyšších pořizovacích nákladů. Máte prosím někteří v této záležitosti praktické zkušenosti a podělíte se o ně s námi ostatními?

Děkuji za vaše názory, o zkušenostech zda je možné a za jakých podmínek provozovat zimní zahradu jsem se bohužel nic nedověděl. Asi jsem idealissdta.

Nejlepší odpověď
JájsemRaibek

Já jen odpovím, že je třeba souhlasu místně příslušného stavebního úřadu a také sousedů – popř. společenství vlastníků.

Další odpovědi
aliendrone

Výhody – značná tepelná úspora. Pro kuřáky odcházející kouřit na balkon v zimě mnohem větší komfort. V případě prudkého deště/sněžení balkon zůstane suchý/čistý (při zavřených sklech). Některým rostlinám se za sklem daří lépe.

Nevýhody – parádní plocha k mytí skel navíc – stačí když jednou zaprší a skla vypadají jako když se rok nemyla. (zvláště v prašnějších lokalitách) Dále překáží dolní vodící kolejnice skel při snaze opřít se o zábradlí předloktím, taktéž celkově umenší objem balkonu (bude třeba brát ohled na to, aby bylo možno manipulovat se skly). Některým rostlinám se za sklem daří hůře.

Především záleží na zvoleném systému (pouhé zasklení nebo zasklení spojené se zateplením balkonu – tam se utěsňuje i zábradlí všechno sakumprásk) a kvalitě provedené montáže. Doporučuji systémy užívané ve Skandinávii.

iceT

Nyní zaskleno mám, a nemůžu si vychválit, když prší, zavřu a je sucho. A to i v osmém patře. Akorát sušák je vevnitř, takže trochu déle trvá sušení prádla. Což není zas takový problém. Na bývalé adrese zaskleno nebylo a při dešti a taky v osmém patře bylo mokro všude, tedy když pršelo směrem k domu.
Ale zase tam byla konzole na prádlo ven a když foukalo, tak prádlo bylo během dvou hodin suché.
Já bych se nebála a zasklila.

led

Je to dobrá vec, ale…
pokiaľ bývate v činžiaku, preverte si,
1 – či netreba súhlas majiteľa domu,
doplnok „je třeba souhlasu místně příslušného stavebního úřadu a také sousedů – popř. společenství vlastníků.“ (JájsemRaibek)
2 – statickú kontrolu lodžie (v panelákoch sa v poslednej dobe na Slovensku musia spevňovať úchyty bočníc z dôvodu opotrebovanosti panelov a nosníkov, keďže aj v Čechách boli použité rovnaké technológie z čias ČSSR, je možnosť poškodenia stien lódžií ovnaká) doporučujem preveriť
3 – pri zateľovaní činžiakov „nelegálne“ zasklenie, tj bez súhlasu domových správ, alebo majiteľov, sa odstraňuje na náklady užívateľov bytu.
V každom prípade doporučujem možnosť zasklenia.

PS.
Možno ivzez má o tom bližšie informácie v oblasti zákona.

Roman71

Taky máme zaskleno. Tvrzená skla jsou neskutečně odolná. Dá se s nimi výborně manipulovat, ani údržba není nic složitého. Jen nám to tu trochu kazí blízkost jehličnanů. Když jsou v květu, máme tabule do žluta zbarvené pylovými zrnky. Jinak za deště a sněhu super. Měl jsem obavy, že skla brzy něco (někdo) rozbije, ale po letech se všechny rozplynuly.

klumprt

Když je člověk nahatej, tak tam není taková zima.

Gestas

Kamarád se kdysi ožral a do prosklené lodžie v přízemí hodil kámen. Ale ve vyšším patře, proč ne?

zjentek

Pěkná tématická fotka… a ta plastika jak stříká!

gagaga

a dudu…,
zna Vase pani Vase predstavy o zasklene lodzii?
viz foto
:)

dudu

Paní -iv- věřte, že moje choť mě má po 45 létech manželství přečteného jako červenou knihovnu. Navíc se jedná o předběžné úvahy jejichž realizace přichází v úvahu nejdříve na jaře. Zatím, abych tak řekl rekogniskuji terén a teprve pak možná „hópnu“.

gagaga

:)

led

Oprava
3 – pri zatepľovaní činžiakov…